Rower dziecięcy 24 cale, czyli propozycja jednośladu młodzieżowego

Zakup roweru młodzieżowego to nie lada wyzwanie dla rodzica. Nie dość, że w sklepach dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli, które różnią się od siebie nie tylko ceną, wyglądem czy też funkcjonalnością, to młody człowiek ma też swoje preferencje. Jeżeli podejmiemy zły wybór może nas on kosztować tym, że będziemy musieli zwrócić jednoślad. Podpowiadamy, jak wybrać rower młodzieżowy i dla kogo będzie odpowiedni rower dziecięcy 24 cale. 

Rower dziecięcy 24 cale, czyli jaki?

Rowery dziecięce 24 cale są czasami nazywane „komunijnymi”. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie takiego rozmiaru jednoślady są wybierane na prezent na pierwszą komunię świętą. Są to rowery, które przeznaczone są dla osób w wieku od 8-11 lat, aczkolwiek nie powinno być to jedyne kryterium. Przede wszystkim bowiem liczy się wzrost. Rowery dziecięce 24 cale będą idealne dla osoby o wzroście 120 – 145 cm. Powyżej tej granicy zdecydowanie powinniśmy wybrać klasyczny „dorosły” model o niskim rozmiarze ramy. I odwrotnie, jeżeli nasze dziecko nie osiągnęło jeszcze 120 cm wzrostu wówczas należy pomyśleć o zakupie roweru 22 calowego lub mniejszego. 

Warto w tym miejscu nadmienić, że rowery dziecięce 24 calowe to modele młodzieżowe, które zazwyczaj posłużą nieco dłużej niż te 12 czy 14 calowe. Dzieje się tak dlatego, że dzieci w tym wieku rosną już nieco wolniej niż przedszkolaki, stąd też warto udać się do profesjonalnego sklepu rowerowego, aniżeli decydować się na modele marketowe, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia naszej pociechy. 

Jaki rower dziecięcy 24 cale?

Wybierając rower dziecięcy (młodzieżowy) 24 calowy mamy do wyboru wiele modeli, w tym przede wszystkim musimy zdecydować, jaki typ roweru chcemy zakupić. I tutaj do wyboru mamy: 

  • Rowery górskie (rowery MTB).
  • Rowery miejskie.
  • Rowery szosowe.
  • Rowery Crossowe.

Te dwa ostatnie są rzadziej dostępne w tym rozmiarze, z uwagi przede wszystkim na mniejsze nimi zainteresowanie wśród kupujących.

Nie można również zapominać o dodatkowym wyposażeniu i osprzęcie. W rowerach 24 calowych nie sposób uświadczyć hamulców tarczowych, a jeżeli już takowe są, należy pamiętać, że cena takiego modelu będzie wyższa niż 1500 zł. Zazwyczaj także nie można się spodziewać pełnego zawieszenia, czyli amortyzowanego tyłu i przodu. Rowery dziecięce 24 calowe to bowiem nadal modele „proste”, bez udziwnień i dodatkowego osprzętu, z przerzutkami wyłącznie tylnymi. W rowerach górskich zazwyczaj również nie spotkamy błotników, co oczywiście jest dużym błędem, ponieważ dzieci z założenia bardzo łatwo się brudzą, a rower + błoto + dziecko = dużo prania dla rodziców. 

Rowery 24 calowe  to jednak nadal modele dziecięce, w których istotną rolę odgrywa wygląd, a niekoniecznie ich funkcjonalność i dodatkowy osprzęt. Mają być przede wszystkim ładne i przykuwać wzrok innych dzieci, a te w tym wieku potrafią już dostrzec podróbki. 

Ile kosztuje rower dziecięcy 24 cali?

Za rower dziecięcy 24 calowy przyjdzie nam zapłacić około 1000 zł., acz nie jest to regułą, ponieważ za modele „z licencją” z bohaterami z ulubionych bajek mogą kosztować nawet 2000 zł. 

Niezależnie od tego, na jaki model roweru młodzieżowego się zdecydujemy, należy przede wszystkim pamiętać, aby był bezpieczny dla naszego dziecka. Nie zawsze bowiem to co najtańsze będzie najlepsze i odwrotnie. Nie zawsze warto kupować najdroższy rower, tylko dlatego, że na jego ramie znajduje się naklejka z bohaterem ulubionej przez dziecko bajki. Taką możemy nakleić sobie samodzielnie, oszczędzając przy tym nawet kilka do kilkuset złotych.