Różnice między rowerem miejskim a górskim

Rower to prosty sposób, aby zadbać o zdrowie i sylwetkę. Dzięki dwóm kółkom możemy zrezygnować z komunikacji miejskiej i na przykład do pracy jeździć dzięki sile własnych mięśni. Pojawia się jednak pytanie, na jaki model się zdecydować? Wybór jest naprawdę duży, a poszukiwanie idealnego roweru może okazać się wyzwaniem. Sprzęt powinien być przede wszystkim do naszych potrzeb, przed zakupem warto więc pomyśleć, do jakich celów ma nam on służyć oraz w jakich warunkach chcemy go używać.
 

Rower miejski czy górski?

Przez długi czas najpopularniejszym modelem były rowery górskie, jednak kilka lat temu zapanowała moda na rowery miejskie, nazywane czasem holenderkami. Czym się różnią? Nawet osoba, która nie ma doświadczania w kupowaniu dwóch kółek, bez problemu rozróżni od siebie te dwa modele. Rower miejski ma szeroką kierownicę, która stanowi wygodne podparcie dla rąk, krótką ramę oraz szerokie, komfortowe siodełko. Dzięki takiej budowie, rowerzysta może zachować prostą pozycję ciała i odciążyć kręgosłup. Rower górski charakteryzuje się bardziej „sportowym” designem, węższą kierownicą oraz mniejszymi, ale szerszymi kołami. Jazda na nim wymusza bardziej pochyloną pozycję.

Rower górski jest przeznaczony dla osób, które planują jeździć po bardziej wymagających trasach, na przykład w lesie lub błotnistej, kamienistej nawierzchni. Mają one więcej funkcji i najlepiej sprawdzają się w terenie. W miejskich warunkach, na krótszych trasach, bardzo dobrze sprawdzą się rowery miejskie, które są niezbyt szybkie, ale za to bardzo praktyczne w czasie dojazdów do pracy lub na zakupy.