Rower górski czy trekkingowy? Na czym polega różnica?

Jazda na  "dwóch kółkach" to zdrowa moda, która ma coraz więcej amatorów. Rower jest praktycznym środkiem transportu, którym w tygodniu dojedziemy do pracy lub na zakupy,  i który w weekendy zabierzemy za miasto, na rodzinne wyprawy i wycieczki w ciekawe miejsca. Zanim jednak wyruszymy w trasę, potrzebujemy dobrego roweru. 

Dobry, czyli jaki? Rower trekkingowy czy górski?

Odpowiedź jest prosta – idealny pojazd to taki, który jest dostosowany do potrzeb, kondycji i stylu życia użytkownika. To dlatego producenci oferują duży wybór różnych modeli, które są przeznaczone do jazdy w innych warunkach oraz dostosowane do umiejętności kolarza. Inny sprzęt sprawdzi się na ulicy lub w terenie, inny w mieście.

Rowery górskie — jak wybrać dobre?

Wśród rozmaitych typów pojazdów dużą popularnością cieszą się rowery MTB, czyli tak zwane rowery górskie. Jest to sprzęt przystosowany do jazdy w wymagającym terenie. 

  • Rower górski sprawdzi się na trudnych i stromych wzniesieniach i kamienistych szlakach.
  • Modele MTB wyróżniają się wytrzymałymi komponentami i wzmocnioną ramą, która jest przystosowana do rowerowych wyzwań.
  • Mają także koła o szerokich oponach z wyraźnym bieżnikiem. To rozwiązanie przydaje się przede wszystkim podczas jazdy na nierównym terenie.

Możliwości roweru górskiego doceni przede wszystkim miłośnik wyjazdów za miasto – można poruszać się na nim po lesie i górskich trasach, ale również po parkach i zielonych terenach podmiejskich. Rowery górskie są dość wygodne, dynamiczne oraz uniwersalne, choć jazda po asfalcie nie jest już na nich taka komfortowa, z powodu zwiększonych oporów. W zróżnicowanych terenach sprawują się jednak naprawdę dobrze, a obniżenie pozycji cyklisty nad ramą i specjalnie zaprojektowana geometria ramy pozwala na dynamiczną jazdę i manewry.

Rower trekkingowy — pomiędzy rowerem miejskim a MTB

Osoby, które potrzebują roweru, który poradzi sobie zarówno na miejskich ulicach, jak i w terenie, powinny wziąć pod uwagę rower trekkingowy. To dobry środek transportu na co dzień, z którego skorzystamy również poza miastem, na trasach o zróżnicowanej powierzchni. 

Czym różni się rower trekkingowy od górskiego? 

  • Rower trekkingowy to sprzęt przystosowany do bardziej komfortowej, rekreacyjnej jazdy, co przekłada się na odpowiednią konstrukcję ramy;
  • ma bogaty osprzęt – najczęściej w zestawie znajdują się bagażnik przystosowany do przewozu sakw, wygodne siodełko, błotniki i oświetlenie;
  • polecany jest dla osób, które chcą dojechać do pracy lub sklepu, ale również dla rowerzystów lubiących długie wycieczki. Możliwość montażu bagażu oraz komfortowa pozycja w trakcie jazdy pozwala spędzić komfortowo nawet kilka godzin na siodełku;
  • rower trekkingowy jest cięższy od górskiego, jednak jeśli nie planujemy jazdy po trudnym terenie, warto wybrać właśnie taki model.