Jak zabezpieczyć kosiarkę na jesień?

W jaki sposób możemy zadbać o urządzenia ogrodowe, aby służyły jak najdłużej? Bardzo ważna jest odpowiednia eksploatacja sprzętu, zgodna z jego przeznaczeniem oraz zaleceniami od producenta. Jednak aby utrzymać przyrządy ogrodowe w dobrej kondycji trzeba zadbać o ich właściwe zabezpieczenie w okresie, gdy nie wykonujemy już pracy w ogrodzie.

Jesienią i zimą nie potrzebujemy wielu z urządzeń ogrodowych

Po wiosennych i letnich miesiącach, kiedy to roślinność szybko się rozwija, zimniejsza pora jest czasem odpoczynku dla kwiatów i drzew w ogrodzie, ogrodników i...kosiarki. Jak dobrze przygotować urządzenie koszące do jesiennej przerwy? Podstawową czynnością, którą trzeba wykonać po sezonie prac ogrodowych, jest czyszczenie kosiarki. Na początku należy oczyścić zewnętrzną część urządzenia. Zanieczyszczenia na powierzchni sprzętu można usunąć przy pomocy sprężonego powietrza, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, wystarczy zwykła szczotka.

Po usunięciu zewnętrznych zabrudzeń kosiarkę trzeba wyczyścić z resztek traw zgromadzonych w jej spodniej części. W tym przypadku również poleca się użycie sprężonego powietrza. Do czyszczenia spodniej strony urządzenia nie należy stosować myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić ważne elementy kosiarki.

Kolejną częścią, którą trzeba sprawdzić i wyczyścić, jest filtr powietrza. Metoda pielęgnacji tego modułu kosiarki zależy od typu filtra.

  • Filtr gąbkowy bez problemy umyjemy ciepłą wodą i niespecjalistycznym detergentem – po oczyszczeniu i nasączeniu czystym olejem silnikowym, jest gotowy do ponownego użycia.
  • Filtry papierowe są bardziej problematyczne, ze względu na swoją delikatność i możliwość uszkodzenia. Z niewielkimi zanieczyszczeniami prowadzi sobie odkurzacz, jednak gdy filtr jest mocno zabrudzony, zaleca się wymianę na nowy.

Na co należy zwracać uwagę, czyszcząc kosiarkę?

Po dokładnym wyczyszczeniu kosiarki przystępujemy do kontroli części tnącej. Pamiętajmy o wyłączeniu silnika oraz zabezpieczeniu dłoni. Ze świecy zapłonowej kosiarki zdejmujemy kapturek, a urządzenie ustawiamy na tylnych kołach. Przytępione lub uszkodzone ostrza nie będą spełniały swojej roli, dlatego należy wymienić na nowe. Przed „zimowaniem” kosiarki opróżniamy zbiornik paliwa, aby pozostałości nie powodowały powstania szkodliwych dla urządzenia osadów. Następnie przystępujemy do oczyszczenia świec (na przykład szczotką lub specjalnym preparatem), z których następnie zdejmujemy osłonę i wykręcamy cylinder. W tym momencie sprawdzamy odległość elektrod, która powinna wynosić 0,5 milimetra. Do tego zadania warto użyć szczelinomierza. Warto tez pamiętać, że świece trzeba wymieniać co około 100 godzin lub po szczególnie aktywnym sezonie. Na koniec usuwamy z kosiarki resztki starego oleju i napełniamy zbiornik nowym. Takie przygotowanie sprawi, że kosiarka spalinowa z napędem wiosną będzie sprawna i gotowa na nowy sezon.

Jak zabezpieczyć kosiarkę na jesień