Jak przechowywać żywność?
Niewiele osób ma czas na codzienne wizyty w sklepie spożywczym. Większość z nas robi większe zakupy raz na jakiś czas, a zakupione produkty przechowuje w odpowiednim miejscu – w szafce lub urządzeniu, które zapewnia niską temperaturę. Żywność zwykle wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych, nie tylko po otwarciu. Dzięki niskiej temperaturze jedzenie dłużej zachowuje smak i świeżość. To dlatego podstawowym sprzętem w każdej kuchni jest sprzęt chłodzący, taki jak na przykład lodówka.
Jest ona wyposażona w półki oraz szuflady, na których wygodnie przechowamy żywność. Temperatura w lodówce powinna być wyższa niż 0 stopni Celsjusza, aby nie dochodziło do zamarzania, ale nie może być wyższa niż 5 stopni, aby powstrzymać rozwój bakterii. Przyjmuje się, że optymalna temperatura, która powinna panować w lodówce, to 2 stopnie. Jednak zakres temperatur w lodówce często różni się, na przykład w najwyższych (dobre miejsce na przetwory i konserwy) i najniższych partiach (najlepszych dla owoców i warzyw) może być ona wyższa.
W zamrażarkach skrzyniowych najczęściej panuje temperatura około minus 18 stopni, choć są urządzenia, w których temperatura jest jeszcze niższa. Zamrażanie żywności pozwala przedłużyć jej termin przydatności – w zamrażarce możemy trzymać na przykład warzywa, mięso, pieczywo, owoce i gotowe potrawy, które chcemy zużyć później. Zamrażarka to bardzo praktyczne rozwiązanie w lokalach gastronomiczny oraz gospodarstwach domowych, w których mieszka większa liczba osób. Najbardziej popularne urządzenia to lodówko-zamrażarki, określane najczęściej jako lodówki, które są połączeniem tych dwóch sprzętów i pozwalają zarówno na chłodzenie, jak i zamrażanie żywności, przy jak najlepszym wykorzystaniu powierzchni.