Jak długo można przechowywać żywność w zamrażarce?

Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez lodówki. Większość modeli, które znajdziemy w domowych kuchniach, to chłodziarko-zamrażarki, czyli urządzenia z wydzieloną częścią chłodzącą i mrożącą. Zamrażarka jest dużym ułatwieniem, ponieważ można przechowywać w niej produkty przez dłuższy czas i w ten sposób przedłużyć ich trwałość. W niektórych gospodarstwach i lokalach używane są modele służące wyłącznie do mrożenia żywności. To świetne rozwiązanie dla dużych rodzin lub osób zapracowanych, które chcą poświęcić na przygotowanie posiłku mniej czasu i mrożą porcje do wykorzystania w przyszłości.
Zamrażarka skrzyniowa pomoże przedłużyć termin przydatności do spożycia wielu produktów, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku różnych artykułów istnieje określony okres, w którym możemy bezpiecznie korzystać z zamrożonych zapasów. Na pewno trzeba pilnować, żeby nie przechowywać żywności w zamrażarce dłużej niż rok.

Jak przechowywać mięso?

W zamrażalniku często przechowujemy mięso. Mięso mielone trzeba zużyć po 2, drobiowe po 3, wędliny po 6 miesiącach, inne rodzaje przechowujemy do 9 miesięcy. Jeśli nie mamy pewności, kierujmy się zasadą, że im więcej tłuszczu w mięsie, tym krótszy okres przechowywania. Podobna reguła dotyczy ryb, które w większości należy zjeść do około 6 miesięcy – jednak ryby tłuste, na przykład śledzia, makrelę lub łososia, musimy wyjąć z zamrażarki już po 2 miesiącach. Dla owoców morza zalecany okres wynosi do pół roku.

Owoce i warzywa

Kolejną popularną grupą mrożonych produktów są owoce i warzywa. Przechowamy je stosunkowo długo. Dla miękkich warzyw, takich jak na przykład szpinak, cukinia lub papryka jest to nawet rok, dla warzyw strączkowych do 8 miesięcy, a dla warzyw korzeniowych – do pół roku. Owoce również zamrozimy na 6 miesięcy. Szczególną uwagą trzeba zwrócić na pomidory – zalecany okres ich mrożenia to tylko 2 miesiące, czas ten jest tylko trochę dłuższy, o miesiąc, dla bananów oraz awokado.

Nabiał

Jak wygląda kwestia nabiału? Sery, które nadają się do mrożenia, mogą przebywać w zamrażarce nawet do pół roku. Krótki termin dotyczy lodów i jogurtów – do 2 miesięcy. Mleko należy wyjąć po 3 miesiącach. Bardzo długi okres przechowywania w lodówce mają masło – do 9 miesięcy – oraz margaryna – nawet do roku.
Gotowe mrożonki na opakowaniach powinny mieć informację na temat czasu mrożenia. Domowe dania, zamrożone na później, zaleca się zjeść do miesiąca. W zamrażarce do 4 miesięcy przechowamy nieupieczone ciasto na domowe wypieki. Gotowe wypieki przechowujemy zamrożone do 6 miesięcy. Wyjątkiem są ciasta drożdżowe, które należy wyjąć z zamrażarki już po 2 tygodniach.
Co jakiś czas warto robić przegląd zapasów w zamrażarce i zużywać je na bieżąco. Dobrym pomysłem jest opisywanie opakowań datami, które ułatwią rozeznanie się w domowych mrożonkach.