Do czego służy agregat w lodówce?

Lodówka jest zbudowana z kilku elementów niezbędnych do jej działania. W chłodziarko-zamrażarce znajdziemy między innymi parownik, skraplacz, czynnik chłodniczy, oświetlenie, czujniki temperatury oraz sprężarkę, czyli agregat.

Agregat umożliwia funkcjonowanie całego systemu chłodniczego, ponieważ pobiera prąd z gniazdka elektrycznego. Dzięki dostarczonej w ten sposób energii możliwy jest przepływ czynnika chłodniczego, a także zmiana stanów jego skupienia. To właśnie te procesy fizyczne odpowiadają za oddawanie do otoczenia ciepła oraz dostarczanie zimnego powietrza, agregat uruchamia się kilka razy w ciągu dnia, kiedy dociera do niego sygnał o zmianie temperatury w komorze lodówki.

Chłodziarko-zamrażarki wyposażone są zwykle w jedną sprężarkę, ale dostępne są także lodówki dwuagregatowe. Tego typu urządzenia mają dwa niezależne agregatory, z których jeden służy do chłodzenia komory, a drugi obsługuje zamrażarkę. Zaletą lodówek dwuagregatowych jest opcja kontrolowania temperatury w dwóch osobnych obiegach, choć w urządzeniach z jedną sprężarką, zaworem trójdrożnym oraz dwoma termostatami również istnieje taka możliwość. Chłodziarko-zamrażarki z dwoma agregatami uchodzą za energooszczędne, jednak są przy tym droższe. Dwie sprężarki sprawdzają się przede wszystkim w przypadku dużych lodówek, przy klasycznych, wolno stojących urządzeniach nie ma potrzeby inwestowania w droższy model.

Awaria agregatu wpływa na pracę lodówki. Jednym z sygnałów jest przerwanie pracy urządzenia. Inne oznaki problemów ze sprężarką to na przykład głośna praca chłodziarko-zamrażarki lub większe zużycie energii oraz związany z tym wzrost rachunków.