Czym kierować się przy wyborze pralki?
Istnieje kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu pralki.
Jednym z nich jest sposób ładowania prania do bębna. Można to robić na dwa sposoby, w zależności od modelu urządzenia – od przodu oraz od góry. Pralki ładowane od przodu są popularniejsze, ale zazwyczaj zajmują więcej miejsca. Ich niezaprzeczalnym atutem jest możliwość uczynienia z górnej powierzchni urządzenia dodatkowej półki. Z kolei pralki ładowane od góry są gabarytowo mniejsze, ale nie można niczego umieścić na nich na stałe.
Następnym parametrem, o którym warto pamiętać, jest pojemność bębna. W tej kwestii warto kierować się indywidualnymi preferencjami, przy czym oczywistym jest, że im więcej osób korzysta z urządzenia (np. liczna rodzina), tym większy bęben pralka powinna posiadać. Najczęściej im większe urządzenie, tym więcej energii oraz wody potrzebuje do jednokrotnego prania. Oczywiście nie jest to regułą, jednak warto mieć na uwadze, że mniejsze pralki np. wirnikowie są zazwyczaj bardziej ekonomiczne, chociażby ze względu na mniejszą ilość pranych ubrań. Dlatego kwestię szeroko rozumianej oszczędności w eksploatacji także należy wziąć pod uwagę – klasa energetyczna (oznaczana od G do A, gdzie najbardziej ekonomiczne są urządzenia A+++) oraz możliwie niski pobór wody są równie ważne, co pojemność pralki.
Następnie warto zwrócić uwagę na efektywność urządzenia, która może dotyczyć zarówno prania (im wyższa, tym pralka lepiej pierze), jak i wirowania (im wyższa, tym lepiej wiruje). Podobnie jak w przypadku efektywności energetycznej, w tym przypadku także najlepsze są pralki oznaczone literą A, zaś najgorsze – G. Warto wiedzieć, że efektywność wirowania jest parametrem zależnym również od jego maksymalnej prędkości, którą również należy wziąć pod uwagę, podobnie jak głośność pracy. Akurat w tym przypadku sprawa jest oczywista – im mniej decybeli generuje pracująca pralka, tym lepiej, ponieważ można jej używać np. późnym wieczorem.
Każda pralka automatyczna posiada określoną pulę programów oraz dodatkowych funkcji. Pranie wełny, tkanin delikatnych, syntetycznych, mocno zabrudzonych lub pranie krótkie są oczywistymi opcjami, podobnie jak regulacja temperatury prania, liczby obrotów podczas wirowania czy możliwość skorzystania z dodatkowej ilości wody podczas płukania. Odrobinę bardziej zaawansowane pralki posiadają odpowiednio większą liczbę dodatkowych programów. Wydłużone pranie wstępne, pranie pozwalające na usunięcie nadmiaru zwierzęcej sierści z ubrań, opóźniony start (np. o dobę), zraszanie prania, mniejsza ilość piany podczas pracy – to tylko niewielka pula dostępnych programów dodatkowych.
Dlatego kupując pralkę warto dokładnie prześledzić wszystkie możliwości oraz dodatkowe funkcje posiadane przez tego typu urządzenie. Oferta pralek jest tak szeroka, że każdy klient bez większych problemów znajdzie model adekwatny do swoich potrzeb lub stylu życia.