Czy rower elektryczny składany jest ekologiczny? Wyjaśniamy

Jazda na rowerze niewątpliwie ma wiele korzyści. To uniwersalny środek transportu, który sprawdzi się zarówno do jazdy po mieście do pracy lub na zakupy, jak i na wycieczkach na łonie natury. Zamiana samochody lub komunikacji miejskiej na dwa kółka również ma wiele zalet – dla zdrowia, sylwetki i dobrego samopoczucia. 

Jazda na rowerze to dobry wybór, jeśli chcemy zadbać o planetę. Przesiadka na jednoślad zmniejszy ilość spalin i dwutlenku węgla, więc jeśli komuś leży na sercu dobro środowiska, powinien wziąć pod uwagę rower. Europejska Federacja Cyklistów obliczyła, że jazda na rowerze jest około 13 razy mniej szkodliwa dla środowiska niż jazda samochodem!

Rower elektryczny - czy jest bezpieczny dla środowiska?

Rower elektryczny to szczególny typ roweru. Jest wyposażony baterię, która stanowi źródło zasilania. Nie oznacza to, że rower elektryczny ”jeździ sam” – niezbędne jest pedałowanie i utrzymanie równowagi. Rower elektryczny nie porusza się samodzielnie – bateria rowerowa to forma wspomagania rowerzysty w wymagających warunkach, na przykład podczas jazdy po górkę lub sposób na zwiększenie prędkości. To także ciekawe rozwiązanie dla osób starszych. Czy tego typu pojazd również możemy uznać za ekologiczny?

Bateria w rowerze elektrycznym

Aby w pełni wykorzystać możliwości elektrycznego roweru, należy naładować baterię. Takie dodatkowe źródło napędzania, przy pełnym naładowaniu, może pozwolić na przejechanie nawet 200 kilometrów! Trzeba jednak wziąć pod uwagę pewne czynniki, które mają wpływ na zużycie energii w rowerze elektrycznym, takie jak na przykład ukształtowanie terenu, silny wiatr lub masa użytkownika. Naładowanie baterii nie jest jednak bardzo kosztowne i stanowi atrakcyjną, tańszą w utrzymaniu alternatywę dla osób, które chcą przesiąść się na rower, a przy tym poruszać się po mieście stosunkowo szybko i bez wysiłku. Każdy taki wybór to mniej spalin i korzyść dla planety.

Co o rowerach elektrycznych mówią eksperci?

Zdaniem Europejskiej Federacji Cyklistów, rower elektryczny to ekologiczny pojazd, szczególnie w zestawieniu z samochodem, a nawet komunikacją miejską. Biorąc pod uwagę koszt energetyczny produkcji i koszty utrzymania, rower elektryczny składany jest ekologicznym zamiennikiem miejskich środków transportu. Co ciekawe, pod pewnym względami rower z elektronicznym wspomaganiem wypada korzystniej niż tradycyjny jednoślad! Jak to możliwe? Specjaliści wyliczyli, że poruszając się na rowerze napędzanym wyłącznie siłą mięśni, zwiększamy swoje zapotrzebowanie kaloryczne, co przekłada się na większą ilość jedzenia oraz energię potrzebną do jego wytwarzania. Podczas korzystania z roweru elektrycznego wysiłek jest mniejszy, spada więc zapotrzebowanie energetyczne użytkownika. Podsumowując: rower, czy to elektryczny składany, czy tradycyjny, zawsze będzie bardziej ekologiczny od samochodu.