Żeliwny wkład kominkowy - zalety

Osoby, które decydują się na montaż kominka w domu, często stoją przed dylematem: jaki wkład kominkowy wybrać, stalowy czy żeliwny? Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, ale także wady i zalety. Dodatkowo sami producenci kominków prześcigają się w ofertach różnorodnych wkładów, które mają zwiększyć efektywność paleniska. Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać żeliwny wkład kominkowy?

Czym są żeliwne wkłady kominkowe?

Żeliwne wkłady kominkowe pojawiły się jako pierwsze na rynku. Z czasem dopiero oferta producentów rozszerzyła się o te wykonane ze stali, bądź wkłady z płaszczem wodnym. Ta różnorodność sprawiła, że coraz trudniej podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Tak, czy inaczej, wkłady żeliwne nadal stanowią dużą część sprzedawanych kominków. Ich korpus zazwyczaj składa się z odlewów żeliwnych, które połączone są ze sobą przy pomocą stalowych śrub. 

Wybierając materiał, z którego ma być wykonany wkład kominkowy, powinniśmy zwrócić uwagę na akumulację ciepła i jego moc grzewczą. Czy wkłady żeliwne spełnią to zadanie? Dla kogo będzie on najlepszym wyborem?

Dlaczego warto wybrać żeliwny wkład kominkowy?

Żeliwne wkłady kominkowe to produkt, na który niemal każdy może sobie pozwolić. Należą one bowiem do najniższej półki cenowej. Koszt ich wykonania jest znacznie niższy, aniżeli pospawanie stalowego korpusu. Jest to rozwiązanie, które idealnie komponuje się z typowymi kominkami rustykalnymi, gdzie masywna rama drzwiczek ma swój specyficzny urok. Dodatkowo, żeliwne wkłady kominkowe utrzymują ciepło bez konieczności stosowania dodatkowych elementów grzewczych, podczas gdy w przypadku np. wkładów stalowych konieczne jest zamontowanie tak zwanych kształtek, które to odpowiadają za akumulację ciepła. 

Wkłady żeliwne są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że przy ich prawidłowym użytkowaniu są również trwałe. Jedynie przy zbyt szybkim rozpalaniu, albo załadunku zamarzniętego drewna mogą w nim powstawać pęknięcia, które zmniejszają jego wydajność. W tym miejscu warto również nadmienić, że typowe wkłady żeliwne nie oferują wydajności większej niż 50 proc. Oznacza to, że nie nadają się do ogrzewania dużego domu. Jeżeli na takowy się zdecydujemy, warto dopłacić i wybrać produkt, z nieco wyższej półki cenowej, który posłuży nam znacznie dłużej. Tak więc, lepiej również unikać wkładów o cienkich ściankach, ponieważ są tanie i nietrwałe. 

Wkłady żeliwne a dekoracyjność kominka

Wkłady żeliwne do kominków często posiadają ozdobne dodatki, przez co, jak już zostało wspomniane, nadają się one raczej do kominków rustykalnych. W przypadku wkładów stalowych, mają one zwykle prostszą formę. Wyglądają one na lekkie i delikatne, przez co częściej wykorzystywane są do nowoczesnych wnętrz.

Niezależnie od tego, jaki wkład kominkowy wybierzemy, jego montaż będzie podobny. Jedynym problemem, z jakim możemy się zmierzyć, będzie waga, która w przypadku kominków żeliwnych będzie znacznie wyższa, niż wkładu stalowego. 

Wkład kominkowy stanowi główne źródło ciepła, powinien mieć moc dobraną, w zależności m.in. od wielkości ogrzewanego pomieszczenia, kształtu bryły domu, ilości i wielkości okien, a także wysokości pokoi. Wysokiej jakości wkłady żeliwne z powodzeniem poradzą sobie nawet w dużym domu. Przed ich zakupem, warto również zasięgnąć opinii specjalistów.