Zakup kosiarki do trawy. Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Nie tylko w ramach przygotowań do wiosny warto pomyśleć o zakupie kosiarki. Taki sprzęt przyda się w każdym ogrodzie, bez względu na jego wielkość. Dobrze dobrana kosiarka ułatwi pielęgnację trawnika – odpowiednio przeprowadzone czynności pozwolą cieszyć się zdrową i estetycznie wyglądającą murawą. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosiarek oraz różne modele, o rozmaitych parametrach. Kluczem do sukcesu jest znalezienie urządzenia dostosowanego do potrzeb użytkowników. Co zatem trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem kosiarki?

Wielkość trawnika a wybór kosiarki do trawy

Podstawową kwestią przy zakupie urządzenia koszącego jest wielkość murawy. Do trawnika o dużej powierzchni najlepszym wyborem jest kosiarka spalinowa, która usprawnia zadanie i czyni je mniej wyczerpującym. W przypadku mniejszych obszarów trawiastych może sprawdzić się kosiarka elektryczna, a przy bardzo małych powierzchniach często wystarczająca będzie kosiarka ręczna. Każde z tych urządzeń ma pewne wady i zalety, jednak dzięki swojej specyfice, dobrze spełniają swoje funkcje w różnych warunkach. Choć różnią się między sobą i posiadają charakterystyczne dla siebie funkcje, kilka aspektów dotyczy każdego z tych modeli. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, jeśli zależy nam na kupnie sprzętu jak najlepiej dopasowanego do potrzeb.

Najważniejsze parametry kosiarek – to warto wiedzieć!

Bardzo ważnym parametrem w przypadku kosiarki jest regulacja wysokości cięcia trawy, która pozwala dostosować wysokość, na jaką będziemy kosić murawę. Praktyczna jest również wielostopniowa regulacja, umożliwiająca ustawienie wysokości cięcia trawy w przedziale kilku centymetrów. Jeśli szczególnie cenimy wygodę, to szukajmy modeli z centralną regulacją wysokości, w której przestawienie trybu jest proste i wygodne, w przeciwieństwie do urządzeń, w których wysokość cięcia należy regulować na każdym z kół. Szerokość koszenia to kolejny parametr, który trzeba uwzględnić przy zakupie kosiarki. W tym przypadku należy kierować się powierzchnią naszego trawnika. Przy dużej murawie praktyczna jest większa szerokość, która ułatwi zadanie i skróci czas koszenia.

Komfort i porządek w czasie pracy

Utrzymanie porządku w trakcie pracy zapewni kosz na trawę. W takim pojemniku zgromadzimy resztki po koszeniu, które następnie można wykorzystać, na przykład jako ściółkę lub kompost. Wybierając model wyposażony w kosz, redukujemy sobie liczbę obowiązków i sumaryczny czas pracy, bo nie musimy już zajmować się sprzątaniem skoszonej trawy z murawy. Pamiętajmy, żeby dokładnie sprawdzić sposób montażu i demontażu kosza.

Co jeszcze może się przydać?

Przystawka do mulczowania nie jest niezbędna, ale sprawdzi się przy koszeniu trawników rosnących na ubogich glebach. Jak nazwa wskazuje, element ten służy do mulczowania, czyli rozdrobnienia skoszonych źdźbeł, a następnie do rozprowadzenia takiego nawozu na trawniku. Mulczowanie to naturalny sposób nawożenia, który pomaga utrzymać murawę w dobrej kondycji, nawet przy trudnych warunkach glebowych.