Samodzielny montaż wkładu kominkowego
Montaż wkładu kominkowego możemy wykonać samodzielnie. Nie jest to proste zadanie, dlatego trzeba się do niego dokładnie przygotować. Zanim przystąpimy do prac, warto zapoznać się z kilkoma zasadami.
Wkład kominkowy montujemy w obudowie wykonanej z materiałów niepalnych. Taka obudowa jest zwykle podzielona na dolną część, w której znajdują się cokół i ścianki boczne. Ten element można wykonać według własnej koncepcji lub skorzystać z gotowych części, dostępnych w marketach budowlanych. Już na etapie projektu domu należy pamiętać, że cokół jest ciężki, dlatego podłoga musi być przystosowana na zwiększone obciążenie.
Kiedy budowa dolnej części kominka zostanie ukończona, można rozpocząć instalację wkładu kominkowego. W pierwszej kolejności należy wypoziomować obudowę wkładu. Następnie trzeba przy pomocy stalowej, żaroodpornej rury połączyć ze sobą czopuch i komin. Rura powinna mieć średnicę odpowiadająca rozmiarowi wylotu spalin – nie może być mniejsza.
Jak przeprowadzić podłączenie komina?
Jest to uzależnione od wykorzystanego materiału. Przy kominie prefabrykowanym wykorzystuje się trójnik i uszczelnienie, a w przypadku komina murowanego – rozetkę dwuścienną. Dobrym pomysłem jest próbne rozpalenie ognia, co pozwoli na sprawdzenie szczelności przewodów. Dalsza kolejność prac zależy od rodzaju kominka. Kominek z DGP wymaga montażu przegrody poziomej, a rury rozprowadzające należy ocieplić. W kominkach z płaszczem wodnym konieczne jest podłączenie przewodów hydraulicznych.