Rower, który zmieści się do samochodu - jak wybrać ten najlepszy?

Wyprawa w bliższe lub dalsze okolice, weekendowa wycieczka ze znajomymi, dłuższy urlop z rodziną – rower to doskonały sposób, aby przyjemnie i aktywnie spędzić czas. Zwiedzanie na dwóch kółkach nowych miejsc to ciekawa przygoda, a wiele turystycznych regionów oferuje dobrze przygotowane, widokowe trasy rowerowe. Zanim jednak na nie dotrzemy, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób przetransportujemy na miejsce rower. Kilka praktycznych porad znajduje się w tym artykule.

Pociąg, bagażnik, rower składany?

Metody transportu (na szczęście!) są różne: rower można przewozić na bagażniku zamontowanym na dachu samochodu albo na specjalnych uchwytach przymocowanych z tyłu pojazdu. Niektórzy decydują się także na dodatkową przyczepkę (ta sprawdza się lepiej zwłaszcza wtedy, gdy do zabrania jest kilka jednośladów), coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się również przewożenie roweru pociągiem. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje mocne i... słabe strony. Jakie mogą być minusy? Już wyjaśniamy!

Jedną z częściej wymienianych wad (i na niej się dzisiaj skupimy) transportu rowerów samochodem jest konieczność dodatkowej inwestycji w sprzęt. Rowerzyści, którzy podróżują w pojedynkę, a na wspólny wyjazd zabierają jeden rower (albo zostawiają samochód na parkingu, a po mieście wolą poruszać się na dwóch kółkach), mówią, że wolne środki wolą zainwestować w doposażenie jednośladu - kupno bagażnika lub przyczepki jest w ich ocenie nieopłacalne. Zapytani o rozwiązanie problemu transportu rowerów coraz częściej wspominają jednak o rowerach składanych.

Rower składany - jaki kupić, by długo służył?

Podstawową kwestią, którą warto rozważyć, jest wielkość bagażnika samochodu. Szczęśliwi właściciele aut o dużej powierzchni ładunkowej nie mają  problemu i nie muszą się ograniczać. Pytanie, co zrobić jeśli do dyspozycji mamy wyłącznie niewielki samochód? W tej sytuacji dobrym pomysłem jest kupienie roweru składanego (czyli popularnego składaka). Dlaczego? Charakteryzuje się małymi kołami (z reguły o rozmiarze od 16 do 20 cali), jest niewielki, lekki i – jak wskazuje nazwa – możemy go złożyć do mniejszych rozmiarów (przed zakupem warto jednak upewnić się, jaką wielkość będzie miał po złożeniu i czy zmieści się w samochodzie). Nowoczesne rowery składane po „kompresji” mają wielkość sporej walizki (dostępne są także te większe!). Ważną cechą, na którą także warto zwrócić uwagę, jest waga – podnoszenie ciężkiego sprzętu nie dla każdego będzie proste. Lekki rower składany może ważyć niespełna 15 kilogramów, więc bez problemu włożymy go do bagażnika i wyjmiemy z samochodu. Ciekawostką techniczną są elektryczne rowery składane. Ich waga jest wyższa, ale wielu użytkowników docenia wygodę i wsparcie, jakie oferuje pojazd zasilany akumulatorem. Warto podkreślić, że składaki świetnie sprawdzą się też w przypadku osób, które nie mają garażu, piwnicy albo innego miejsca do przechowywania – składany model nie będzie przeszkadzał nawet w małym mieszkaniu.