Rower crossowy - uniwersalny pojazd jednośladowy
Profesjonalni zawodnicy i zapaleni amatorzy kolarstwa często decydują się na kilka rowerów. Wybierają modele o różnych charakterystykach i różnym przeznaczeniu. Osobom, dla których jazda na rowerze nie jest zawodem ani życiową pasją, jeden pojazd może zupełnie wystarczyć – każdy kolejny zakup to dodatkowe koszty, pojawia się też problem z przechowywaniem. Jaki rower będzie uniwersalny i praktyczny oraz sprawdzi się w różnych warunkach? Odpowiedzią na to pytanie jest rower crossowy.
Jaki rower crossowy wybrać?
Rowery crossowe są przystosowane do jazdy w różnych warunkach. Cross sprawdzi się podczas codziennej jazdy po miejskich ulicach, do pracy, szkoły, na zakupy lub przejażdżkę. W czasie wolnym rower crossowy można zabrać w teren — na bardziej wymagające trasy.
Atutem rowerów tego typu jest ich lekkość. Rama crossa, a więc i cały pojazd, waży mniej niż komponenty roweru górskiego lub trekkingowego. Dodatkowo rowery crossowe nie mają bogatego wyposażenia, co można uznać za ich mocną stronę. Nie są wyposażone w błotniki, koszyk, bagażnik lub oświetlenie, czyli kolejne, często zbędne kilogramy – rowerzysta sam decyduje, czego potrzebuje i czy dobrać dodatkowy osprzęt. Docenią to osoby, które muszą przenosić rower, na przykład wnosić go na piętro po schodach. Mniejszy balast to też mniejsze koszty.
Dlaczego rowery crossowe są lekkie?
Geometria roweru crossowego przekłada się na jego wygodę. Na dobrze dobranym do wzrostu jednośladzie komfort jazdy jest większy niż na sportowych modelach. Pozycja na crossie jest bardziej wyprostowana, co nie obciąża mocno kręgosłupa, przedramion i nadgarstków, a jednocześnie na tyle pochylona, aby kręgi amortyzowały wstrząsy. Dzięki takiej konstrukcji roweru jazda na nim jest przyjemna. Rowerzystki powinny zwrócić uwagę na damskie modele, które są specjalnie przystosowane do kobiecej sylwetki.
Budowa rowerów crossowych
Rowery crossowe z reguły są wyposażone w amortyzatory, które mają przełożenie na komfortowe przejażdżki nawet w zróżnicowanym terenie. Cross śmiało może posłużyć do odkrywania podmiejskich okolic, na przykład leśnych szlaków lub polnych ścieżek. Miłośnicy rowerowych wycieczek poza miastem powinni sprawdzić przed zakupem, czy ich wymarzony rower ma na wyposażeniu amortyzatory. Crossy nie są przeznaczone do wymagającej jazdy terenowej, ale na mniej ekstremalne wypadach po drogach innych niż asfaltowe nas nie zawiodą.
Rower crossowy łączy w sobie zalety wielu modeli. Jeśli szukasz jednośladu o różnych zastosowaniach, dobry rower crossowy będzie znakomitym kompromisem między praktycznym i sportowym podejściem.