Piła spalinowa – zasady obsługi, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym albo masz ogródek działkowy za miastem, to wiesz, że często trzeba tam wykonać drobne prace. Może to być pocięcie drewna na opał lub przycinanie gałęzi drzew. W obu tych przypadkach pracę znacznie ułatwia piła spalinowa. Dzięki niej łatwo i szybko uporasz się ze wszystkimi obowiązkami wokół domu. W tym artykule wyjaśniamy, jak bezpiecznie posługiwać się piłą spalinową. 

Odpowiedni strój to podstawa

Zanim zabierzesz się do jakichkolwiek prac, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest właściwe ubranie. Najlepiej załóż długie, odporne na przecięcia spodnie robocze. Do tego twarde buty z grubą podeszwą, rękawice robocze, okulary ochronne i nakrycie głowy oraz słuchawki tłumiące hałas. Te wszystkie elementy ubrania powinny chronić Cię przed skaleczeniem kawałkami drewna wypadającymi spod piły. 

Uzupełnienie paliwa i rozruch piły

Zanim włączysz piłę spalinową sprawdź, ile paliwa znajduje się w baku. Jeśli jest go zbyt mało – uzupełnij do odpowiedniego poziomu. Pamiętaj, że podczas tankowania silnik musi być wyłączony. Następnym krokiem jest uruchomienie narzędzia. Stań w stabilnej pozycji. Piłę ustaw na twardym podłożu tak, aby stała nieruchomo. Przełącznik rozruchu przełącz na tryb pracy. Mocno, równomiernie pociągnij za linkę kilka razy, do momentu, aż silnik się uruchomi. Jeśli urządzenie zaczęło działać jednostajnie i bez zarzutu – jest gotowe do pracy. Piła spalinowa jest dosyć ciężka, więc przed rozpoczęciem prac musisz mieć pewność, że jesteś w stanie stabilnie ją utrzymać.

Bezpieczna praca i wyłączenie piły spalinowej

Zanim zaczniesz ciąć przygotowane drewno przekonaj się, że w pobliżu nie ma dzieci ani zwierząt, które mogłyby potraktować to jako zabawę. Posługuj się piłą ostrożnie, precyzyjnie wykonując wszystkie ruchy. Jeśli chcesz zwiększyć obroty pracy łańcucha, równomiernie dodawaj gazu. Służy do tego dźwignia umieszczona zwykle w jednej z rączek piły. 

Po zakończonej pracy bezpiecznie wyłącz piłę, przestawiając przełącznik rozruchu na położenie „0”. W niektórych modelach możesz też użyć hamulca, który blokuje pracę łańcucha. Zaczekaj, aż piła ostygnie, abyś mógł ją wyczyścić i odpowiednio zabezpieczyć przed kolejnymi pracami.

Konserwacja łańcucha

Jeśli zauważysz, że łańcuch piły jest zbyt luźny, napręż go do odpowiedniego położenia. Zrobisz to za pomocą płaskiego śrubokrętu, dokręcając śrubę naprężającą. Pamiętaj też o sprawdzaniu poziomu oleju łańcuchowego, aby piła pracowała jak należy. 

Powyższe wskazówki są oczywiste, jednak niezbędne do prawidłowej i bezpiecznej pracy piłą spalinową. Dla Twojego bezpieczeństwa pamiętaj, aby ich nie lekceważyć.