Obudowa kominka - izolacyjna czy akumulacyjna?

Podczas wybierania obudowy kominka często koncentrujemy się przede wszystkim na jego wyglądzie, podczas gdy trzeba wziąć pod uwagę także inne jego cechy, które będą miały wpływ na używanie urządzenia. Od rodzaju obudowy kominka zależą na przykład sposób wydzielania ciepła oraz jego zatrzymywanie lub oddawanie do otoczenia po wygaszeniu ognia. Obudowa kominka może być izolacyjna lub akumulacyjna – na którą z nich się zdecydować?

Obudowa izolacyjna to dobre rozwiązanie przede wszystkim do małych wnętrz. Materiały, z których są wykonane tego rodzaju obudowy to tworzywa wysokotemperaturowe, które słabo przewodzą i akumulują ciepło. Dzięki temu obudowa kominka się nie nagrzewa, a przepływ ciepła jest zmniejszony. Zapobiega to dodatkowemu nagrzewaniu mniejszych pomieszczeń i zwiększa bezpieczeństwo w domu, w którym są małe dzieci.

W większych wnętrzach sprawdzają się obudowy akumulujące ciepło, dzięki którym kominek jest bardziej wydajny. Dzięki technologiom zastosowanym w obudowach tego typu kominek oddaje ciepło przez szybę oraz dodatkowo przez rurę dymową oraz ściany. Kręgi szamotowe oraz płyty akumulacyjne zmniejszają utratę ciepła związaną z tymi elementami. Ciepło promieniuje na powierzchni kominka. Obudowa akumulacyjna pozwala zachować na dłużej komfort cieplny – nawet na kilka godzin po wygaszeniu paleniska. Obudowa akumulująca ciepło jest odporna nawet na bardzo wysoką temperaturę.

Bez względu na wybór rodzaju obudowy, w każdym przypadku trzeba zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których została wykonana. Zastosowanie odpowiednich materiałów to gwarancja prawidłowego działania kominka.