Kociołki myśliwskie

Kociołek 20l Garnek Myśliwski Żeliwny

Kociołek 20l Garnek Myśliwski Żeliwny

Producent: HARDTOP

Status: dostępny od 3 do 21 dni
Dostępność: 75
1 129,00 PLN
Ilość

Znane od wieków kociołki żeliwne obecnie przeżywają swój renesans. Dzięki nim możemy cieszyć się przygotowywaniem wyśmienitych potraw na świeżym powietrzu. Te długowieczne naczynia mają wiele zastosowań. Sprawdź, do czego dokładnie służą kociołki żeliwne.

Kociołki żeliwne, inaczej zwane bograczami, wytwarza się z żeliwa szarego. Gotowanie w nich jest bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba cały czas doglądać potrawy. Dzięki swojej budowie kociołek uchroni jedzenie przed przypaleniem. Nie trzeba się też martwić, że potrawa będzie niedogotowana, ponieważ kociołek nagrzewa się równomiernie.

Dzięki żeliwnemu kociołkowi surowemu szybciej przygotujemy potrawy, które dłużej utrzymają ciepło!

Co przygotujesz w kociołku żeliwnym?

Tego typu kociołek jest naczyniem wielofunkcyjnym, stąd też można w nim przygotowywać różnorakie potrawy. Poleca się go szczególnie do robienia wszelkiego rodzaju gulaszy, zup, prażenia, duszenia czy pieczenia potraw zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Kociołek doskonale sprawdzi się także przy marynowaniu. Warto dodać, że przygotowywane w nim jedzenie jest zdrowe i dietetyczne. Zawiera niewielką ilość tłuszczu, jednocześnie zatrzymując w potrawach witaminy i składniki odżywcze.

Pojemność kociołka żeliwnego

Dostępne są różne pojemności kociołków, od takich nieprzekraczających 5l, przez 7, 10 czy 20l, aż po 36-litrowe naczynia,

Zalety kociołka żeliwnego

Zakup kociołka się opłaca – to naczynie posłuży nam przez wiele lat. Przygotowywane w nim potrawy są ciepłe nawet przez kilka godzin. Co ciekawe, poleca się go także anemikom, gdyż przygotowywane w kociołku potrawy zawierają więcej żelaza.

-

Oferowany zestaw składa się z:

 • -Kociołka  i pokrywy
 • -Pałąka zamykającego Kociołek
 • ( można zawiesić Kociołek nad Ogniem z uwagi na otwór w pałąku)
 • - trzech nóżek
 • - śruby do przykręcenia pokrywy
 • - śrub x3 do przykręcenia nóżek
 • - przepisów
 • - POJEMNOŚĆ: 20L
 • - WYMIARY: WYS 74 SZER 34
 • - PRODUKT Z POLSKIEJ ODLEWNI

Warto jednak pamiętać...

przed pierwszym użyciem kociołek należy odpowiednio wypalić. Wystarczy napełnić go całkowicie ziemniakami i obierkami z ziemniaków, zalać zawartość wodą, wrzucić połowę kostki smalcu, a całość pod przykryciem zagotować przez 50 minut. Po wszystkim należy zawartość naczynia wylać i powtórzyć to, co wcześniej. Po dwukrotnym wypaleniu, wyczyszczeniu i wysuszeniu naczynia powinno się je pokryć ochronną, wewnętrzną warstwą smalcu lub oleju, a nadmiar tłuszczu usunąć, najlepiej przy użyciu papierowych ręczników.

Dane techniczne:

 • Wytrzymała konstrukcja
 • Odlewany z żeliwa w Polskiej odlewni
 • Śruby dokręcające pokrywkę
 • Masywny uchwyt
 • Pojemność - 20 litrów
 • Waga: 28 kg
 • WYMIARY
 • A : 750 MM
 • B : 300 MM
 • C : 300 MM
 • D : 250 MM
 • E : 340 MM

Jak dbać i czyścić żeliwne kociołki?

Żeliwne kociołki wymagają specjalnej, ale niezbyt skomplikowanej pielęgnacji. Pomimo swojego ciężaru i dość zwartej bryły są niezbyt odporne na działanie chemikaliów. Dlatego dbanie o czystość i jakość żeliwnych kociołków można tak naprawdę ograniczyć do krótkiego stwierdzenia: zero chemii.

Warto jednak pamiętać, że przed pierwszym użyciem kociołek należy odpowiednio wypalić. Wystarczy napełnić go całkowicie ziemniakami i obierkami z ziemniaków, zalać zawartość wodą, wrzucić połowę kostki smalcu, a całość pod przykryciem zagotować przez 50 minut. Po wszystkim należy zawartość naczynia wylać i powtórzyć to, co wcześniej. Po dwukrotnym wypaleniu, wyczyszczeniu i wysuszeniu naczynia powinno się je pokryć ochronną, wewnętrzną warstwą smalcu lub oleju, a nadmiar tłuszczu usunąć, najlepiej przy użyciu papierowych ręczników.

Jak myć taki kociołek? Najlepiej gorącą wodą, bez żadnych chemikaliów, które mogą wniknąć w strukturę żeliwa. Nie można go szorować twardymi myjkami, chociaż wyjątkiem od tej reguły jest pojawienie się rdzy w naczyniu. Wówczas można ją delikatnie usunąć twardszą myjką, chociaż jeżeli naczynie jest odpowiednio konserwowane, wówczas nic złego nie powinno się z nim stać. Kociołka nie powinno się również zamykać – najlepiej, gdy będzie przechowywany otwarty. Oczywiście mycie w zmywarce jest całkowicie wykluczone.

Najważniejszą rzeczą dotyczącą kociołka jest jego konserwacja, która polega na pokryciu wnętrza naczynia ochronną warstwą tłuszczu. Może to być olej, może również smalec, masło lub margaryna, przy czym należy pamiętać, żeby nadmiar ochronnej warstwy usunąć. To właśnie tłuszcz, który wnika w wewnętrzną powierzchnię naczynia sprawia, że gotowane potrawy nie przywierają do jego ścian oraz dna.

Starego tłuszczu można się pozbyć poprzez rozgrzanie naczynia w piekarniku i usunięcie roztopionej warstwy zanieczyszczeń papierowym ręcznikiem. Kwestią sporną jest konserwacja kociołka na zimę. Niektórzy sugerują, że zaimpregnowanie jego wnętrza na kilka miesięcy ochronną warstwą tłuszczu może sprawić, że ta warstwa po prostu zjełczeje. My mimo wszystko proponujemy rozprowadzenie niewielkiej warstwy oleju we wnętrzu naczynia. Dzięki temu będzie ono chronione przed korozją, a jeżeli tłuszcz rzeczywiście stanie się nieświeży, wówczas wystarczy jeszcze raz wypalić kociołek.

---

ZALECAMY WYSYŁKĘ KURIEREM POCZTEX
Podstawowe
pojemność :20L
PRODUCENT :HURTEX
Informacje dodatkowe:powłoka żeliwna
rodzaj:stojący
materiał :żeliwo

Na podstawie 0 opinii

ogólnie

Dodaj nowy komentarz