Jak używać walca do trawy? Przedstawiamy prostą instrukcję

Sekretem pięknego trawnika jest odpowiednia pielęgnacja. Aby trawnik był przedmiotem dumy właściciela, często nie wystarczą dobór nasion dobrej jakości oraz regularne koszenie i pielęgnacja. 

Konieczne są dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Podczas tych prac przyda się walec do trawy. Dostępne są modele wykonane z różnych tworzyw – plastikowe, poliuretanowe, stalowe, kamienne lub z kolcami. Każde z tych urządzeń ma swoje zalety, o ile dobierzemy walec do swoich potrzeb oraz będziemy się nim poprawnie posługiwać.

Do czego przyda się walec ogrodowy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, do czego przydaje się walec ogrodowy. Urządzenie pozwala usunąć ubytki w murawie, na przykład te, które są efektem działań szkodników. Wałowanie wyrówna powierzchnię trawnika i pomoże usunąć wybrzuszenia. Na wyrównanej przy pomocy walca murawie łatwiej jest znaleźć miejsca, których trawę trzeba dosiać wzmocnić nawozem. Walec wyposażony w kolce dodatkowo napowietrzy ziemię – gleba będzie lepiej chłonąć wodę i przyswajać składniki odżywcze dostarczone z nawozem. Wałowanie z wykorzystaniem kolców, czyli aeracja spowoduje, że trawa będzie rosnąć szybciej, stanie się elastyczna i silniejsza. Walec dobrze wpływa na ukorzenianie się trawy z płatów lub rolki. Z walca można też skorzystać przed wysianiem trawy, aby gleba była bardziej zbita, a także bezpośrednio po sianiu – po wałowaniu nasiona będą lepiej „trzymać” się w ziemi.

Jak używać walca do trawy, aby jak najlepiej wykorzystać jego możliwości? 

Najlepszą porą są wiosenne miesiące, kiedy korzenie są w fazie wzrostu. Zabieg dociśnie do ziemi korzenie, które zostały podniesione przez niskie temperatury. Specjaliści mówię o terminie około 3 dni przed pierwszym koszeniem oraz odczekaniu takiego samego czasu po skróceniu trawy. Najlepsze efekty da wałowanie wilgotnej, elastyczne ale nie całkowicie mokrej gleby – przy bardzo dużej wilgotności doprowadzimy do nadmiernego zbicia. Ziemia nie powinna być też zbyt sucha, ponieważ w takim przypadku walcowanie nie przyniesie korzystnego efektu. Przy glebach przepuszczalnych i lekkich zaleca się systematyczne powtarzanie zabiegu co rok, z kolei kiedy ziemia jest gliniasta, lepiej zrezygnować z wałowania. Walec ogrodniczy nie powinien być zbyt ciężki, ponieważ przeważone urządzenie ubije glebę. Nie należy zatrzymywać go na dłużej w jednym miejscu, aby nie dopuścić do powstania wgłębień, które będą szpecić trawnik. Bardzo istotna jest ostrożność podczas zmiany kierunku wałowania – zbyt gwałtowne skręty mogą spowodować rozdarcie i uszkodzenie darni.