Jak czyścić kominek?

Każdy właściciel kominka dobrze wie, że wymaga on regularnego czyszczenia, które jest ważnym krokiem nie tylko w utrzymaniu jego pierwotnego wyglądu, ale także w utrzymaniu bezpieczeństwa i sprawnej pracy urządzenia. W związku z powyższym przygotowaliśmy krótką instrukcję, jak krok po kroku czyścić kominek? Serdecznie zapraszamy do lektury. 

Kiedy czyścić kominek?

Częstotliwość czyszczenia kominka w dużej mierze zależy od intensywności jego użytkowania i rodzaju stosowanego paliwa. Ogólnie przyjmuje się, że sadzę z przewodu kominowego należy usuwać co najmniej cztery razu w roku, przy czym najlepiej jest to uczynić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, sprawdzając, przy okazji szczelność poszczególnych elementów. Sadzę i smołę zaś warto zbierać nawet raz w tygodniu. Warto również, jak najczęściej czyścić szybę kominkową, ponieważ wpływa ona na estetykę całego paleniska. 

Co będzie nam potrzebne do wyczyszczenia kominka?

Zanim przejdziemy do czyszczenia kominka, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią nam tę czynność. W sklepach dostępnych jest wiele różnych produktów, w tym m.in.:

  • Łopatka do popiołu, wykonana z materiałów żaroodpornych, niezbędna do usunięcia popiołu z kominka przed rozpoczęciem gruntownego czyszczenia.
  • Odkurzacz z końcówką szczelinową, podobnie jak łopatka, służący do usuwania resztek popiołu i pyłu z wnętrza kominka.
  • Szczotka do czyszczenia kanału dymowego do usunięcia nagromadzonych osadów z kanału dymowego.
  • Środki czyszczące pomagające w walce z twardą warstwą nagaru z kominka. Do wyboru mamy m.in. specjalne środki chemiczne oraz pasty do czyszczenia kominków.
  • Ściereczki do wycierania drzwiczki kominka i zewnętrznej powierzchni.
  • Rękawice do ochrony przed brudem i chemikaliami. Pamiętajmy, że większość środków czyszczących do kominka jest bardzo żrących, dlatego też mogą podrażniać delikatną skórę dłoni.
  • Okulary ochronne służące do ochrony oczu przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami.

Większość z tych produktów znajdziecie tutaj: http://hurtownia7.pl/czesci-i-akcesoria-c2702. Pamiętajmy jednak, że przed rozpoczęciem czyszczenia kominka, należy upewnić się, że jest on całkowicie zimny. 

Jak wyczyścić wkład kominkowy?

Czyszczenie wkładu kominkowego nie jest trudne i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności. Ważne, aby robić to powoli i regularnie, aby nie uszkodzić paleniska. Aby wyczyścić wkład kominkowy należy kolejno:

  • Usunąć pozostałości popiołu przy pomocy łopatki. Pamiętajmy jednak, aby robić to powoli i uważnie, by nie uszkodzić paleniska.
  • Użyć szczotki do czyszczenia kanału dymowego i usunąć nagromadzone osady.
  • Usunąć nagar lub tłuszcz, który może zalegać w kominie. W tym celu można użyć specjalnych środków chemicznych lub pasty do czyszczenia kominka, zgodnie z instrukcjami umieszczonymi na opakowaniu.
  • W kolejnym kroku warto także odkurzyć resztki pyłu i zanieczyszczeń z wnętrza wkładu, przy pomocy końcówki szczelinowej. Pozwoli nam to pozbyć się resztek popiołu, którego nie wyjęliśmy łopatką.

Usuwając popiół z kominka warto robić do powoli, tak aby niepotrzebnie nie rozsypać go po pomieszczeniu. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by dodać sobie niepotrzebnie pracy. 

Jak wyczyścić szybę w kominku?

Czyszczenie szyby kominkowej ma głównie walor estetyczny. Zabrudzona, od sadzy, sprawi, że palenisko nie będzie prezentowało się efektywnie. Zanim jednak przystąpimy do pracy pamiętajmy o tym, by upewnić się, że ogień w kominku jest całkowicie wygaszony i że szyba będzie wystarczająco zimna do dotknięcia. Przed przystąpieniem do pracy warto również przygotować specjalny środek do jej czyszczenia. Możemy również samodzielnie przygotować mieszankę wody z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Aby umyć szybę w kominku, wystarczy nasączyć ściereczkę w roztworze czyszczącym a następnie delikatnie przetrzeć ją, starając się usunąć nagromadzone osady i sadzę. W razie potrzeby należy powtórzyć czyszczenie. Następnie wystarczy użyć suchej szmatki, aby wytrzeć i usunąć resztki środka chemicznego. Nie zapominajmy także oczyścić kanału dymowego, tak aby nie blokował przepływu dymu. 

Czyszczenie kominka jest bardzo istotnym krokiem w utrzymaniu bezpieczeństwa i sprawnej pracy urządzenia. Jeżeli będziemy wykonywać to regularnie, wówczas unikniemy nagromadzania się nagaru i innych substancji, które mogą niekorzystanie wpłynąć na jego sprawność. Jeżeli nie wiecie, jak odpowiednio zadbać o swój kominek, lub też jakich produktów czyszczących użyć, serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub meilowego. 

Jak czyścić kominek?
Jak czyścić kominek?