Do czego wykorzystuje się deflektor?

Deflektor to element, który z reguły umieszczony jest nad paleniskiem pieca albo kotła. Nazywa się go także promiennikiem lub rozbijaczem płomieni. Kształt oraz masa deflektora zależą od budowy i mocy pieca. Promienniki to zazwyczaj wypukłe soczewki lub dyski, ale spotykane są również deflektory prostokątne lub o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Płaskie lub płasko-wypukłe deflektory mają zastosowanie w piecach o małej i średniej mocy. Prostokątne rozbijacze płomieni stosowane są w kotłach o większej mocy. We wkładach kominkowych montuje się deflektory o różnych kształtach.

Promienniki możemy podzielić także ze względu na tworzywo, z jakiego zostały wykonane. Ceramiczne deflektory są ogniotrwałe i cechują je dobre właściwości izolacyjne, jednak nie są odporne na częste zmiany temperatury. Pod tym względem lepiej sprawdzają się modele żeliwne.

Deflektor w piecu służy do rozbijania oraz mieszania powstałego w kominku strumienia płonących gazów. Promiennik zawiesza się od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów nad paleniskiem kotła. Płomień z paliwa powinien go opływać zanim dotrze do wymiennika ciepła. Deflektor zaburza ruch spalin, hamuje strumień oraz kieruje go na boki, co zwiększa odbiór ciepła ze spalin. Bliska odległość deflektora od palnika pozwala podnieść sprawność kotła. Wyższe zawieszenie promiennika zwiększa z kolei jego trwałość.

Jak wybrać odpowiedni deflektor? Warto kierować się zaleceniami, które daje producent pieca. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc cieplną, a także na wielkość włazu pieca.