Czyszczenie szyby kominkowej

Kominek w domu to centrum życia domowego. Wprowadza przytulny klimat, ogrzewa i jest ozdobą wnętrza. Widok płonącego w kominku ognia poprawia nastrój, uspokaja. Taki widok doceniamy szczególnie zimą, kiedy za oknem jest zimno – płonący za szybą kominka ogień pozwala zapomnieć o niskich temperaturach.

Jednak aby spokojnie cieszyć się kominkiem trzeba zadbać nie tylko o dostarczenie paliwa. Na szybie kominkowej po pewnym czasie użytkowania kominka może pojawić się smolisty nalot. Zmniejsza to estetykę samego kominka, zaburza wystrój wnętrza i uniemożliwia cieszenie się widokiem płomieni. Warto poznać kilka sposobów, które umożliwią przywrócenie szybie kominkowej przejrzystości.

Jak czyścić szybę?

W sytuacji, gdy na szybie pojawią się duże zabrudzenia, warto jest sięgnąć po specjalistyczne preparaty do czyszczenia szyby kominkowej. Powstają one na bazie roztworu kwasu, który poradzi sobie nawet z bardzo uciążliwymi nalotami sadzy. Po zastosowaniu takiego środka należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Szybę kominkową najlepiej jest czyścić przy pomocy miękkiej ściereczki lub gazet. Wyjątkowo mocne zabrudzenia usuniemy przy pomocy skrobaka.

Delikatniejsze zabrudzenia bez problemu usuniemy łatwo dostępnymi i niedrogimi środkami. Można wykorzystać na przykład zwykły płyn do mycia naczyń, który dobrze usuwa tłuszcz. Innym „domowym” środkiem do czyszczenia szyby kominkowej jest amoniak. Również w tym przypadku doskonale sprawdzą się gazety (ale nie kolorowe magazyny). Dzięki tym prostym sposobom będziemy mogli bez przeszkód cieszyć się widokiem ognia podczas długich, zimnych wieczorów.