Czyszczenie szyb kominkowych - domowe metody na nienaganny dom

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza, że z domowych kominków korzystamy praktycznie każdego dnia. Palenisko zapewni przyjemne ciepło w domu i rozświetli długie, chłodne wieczory, tworząc przytulną, rodzinną atmosferę.

Widok ognia w domowym kominku to przyjemność, ale również obowiązki. Trzeba zadbać o dostarczenie odpowiedniego paliwa oraz kontrolować szczelność instalacji. Poza tym, żeby kominek dobrze spełniał swoją rolę i był prawdziwą ozdobą, nie wolno zapominać o czyszczeniu szyb kominkowych.

Skąd brud na szybach kominkowych

Na szybie kominka często gromadzi się czarna i tłusta warstwa, którą trudno usunąć – to sadza, która powstaje, gdy paliwo nie spala się do końca. Ciemna powłoka, osadzająca się na szybie, powoduje, że wnętrze paleniska nie jest widoczne, a domownicy, zamiast trzaskających radośnie ciepłych płomieni ognia, widzą nieestetyczną, przybrudzoną szybę.

Jak umyć szybę kominkową?

Do umycia szyby kominkowej potrzebujemy czegoś więcej niż woda, ale przy regularnym czyszczeniu, gdy warstwa sadzy nie jest zbyt gruba, wystarczy użyć zwykłego płynu do mycia naczyń.

  • Kilka kropli detergentu należy nanieść na miękką, lekko wilgotną ściereczkę i w ten sposób usunąć zabrudzenia z szyby kominkowej;
  • szklana powierzchnia nabierze blasku, jeśli następnie wypolerujemy ją kolejnym łatwo dostępnym materiałem. Wydawane na zwykłym papierze dzienniki i inne czarno-białe gazety świetnie nadają się do polerowania szyby kominkowej. Jeśli po czyszczeniu na szkle wciąż znajdują się zanieczyszczenia, to trzeba powtórzyć proces jeszcze raz, do uzyskania zadowalającego efektu.

Czyszczenie szyb popiołem

Inną domową metodą czyszczenia szyby kominkowej jest użycie popiołu. Przed sprzątaniem koniecznie należy sprawdzić, czy w pyle nie znalazły się większe odłamki, które mogą porysować powierzchnię szkła. Tak dobrany popiół łączymy z wodą, aby uzyskać gęstą masę. Następnie domowy preparat nanosimy na gazetę albo miękką szmatkę i używamy do czyszczenia, trzeba jednak uważać, aby w trakcie porządków nie zabrudzić popiołem innych powierzchni albo skóry rąk.

Ocet i woda

Kolejnym sposobem do przetestowania jest mieszanina octu spirytusowego i wody, w proporcjach 1 do 1. Szybę kominkową pryskamy mieszanką, a następnie wycieramy na sucho, na przykład papierowym ręcznikiem. W przypadku dużych i starych zabrudzeń, z którymi nie są w stanie poradzić sobie domowe preparaty, przydać mogą się specjalistyczne środki, na przykład w postaci pianki – są droższe od opisanych metod, jednak skutecznie pomogą oczyścić nawet najbardziej zabrudzoną szybę kominkową.