Czym się kierować przy wyborze wkładu kominkowego?
Wkład kominkowy to niezbędny element każdego systemu kominowego. Powinien być odporny na działanie wysokiej temperatury oraz na korozję, a jednocześnie cechować się trwałością oraz dobrze akumulować ciepło. Dostępne są różne typy wkładów – przed podjęciem decyzji warto zorientować się, jakie mamy możliwości.
Wkład kominkowy – na co zwrócić uwagę?
Pierwszą cechą wkładu kominkowego, która ma wpływ na jego właściwości, jest materiał, z którego został wykonany. Jednym z popularnych wyborów jest żeliwny wkład. Są one ciężkie i powoli się nagrzewają, jednak dzięki temu pomagają dłużej utrzymać ciepło. Dobrze prezentują się we wnętrzach o klasycznych stylu, dzięki możliwości odlania ciekawych kształtów i wykonania oryginalnych zdobień. Żeliwne wkłady kominkowe mogą być więc dodatkową dekoracją pomieszczenia. Wkłady stalowe są z kolei lżejsze, nagrzewają się w szybkim tempie, szybko tracą też ciepło. Tego rodzaju kominki mają bardziej nowoczesną formę, są także droższe od wkładów żeliwnych.
Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest moc grzewcza wkładu. Określa ona wydajność cieplną i pomaga dobrać kominek do wielkości budynku. Do ogrzania metra kwadratowego potrzebna jest moc 100 watów.
Istotnym elementem wkładu kominkowego są drzwiczki. Decydując się na dany model zastanówmy się, w jaki sposób chcemy korzystać z kominka i jaki układ drzwiczek będzie najwygodniejszy – mogą na przykład otwierać się w tradycyjny sposób, być wysuwane do góry, a także mieć możliwość modyfikacji kierunku otwierania.