Czym charakteryzuje się wkład kominkowy powietrzny?
Decydując się na montaż kominka w domu, należy dokładnie przemyśleć wiele kwestii. Ważny jest oczywiście wygląd kominka, jednak to aspekt praktyczny jest tutaj kluczowy. Podstawową sprawą jest wybór rodzaju kominka, jak najlepiej dostosowanego do naszego trybu życia. Wśród dostępnych możliwości znajdują się kominek wodny, gazowy i powietrzny.
Wkład kominkowy powietrzny to bardzo popularne rozwiązanie. W tego rodzaju kominkach w zabudowanym wkładzie kominkowym ogrzewane jest powietrze. Grawitacja lub specjalny system nadmuchowy pozwala następnie rozprowadzić ogrzane powietrze po całym domu. Rodzaj ogrzewania, w którym zastosowanie mają wkłady kominkowe powietrzne, to tak zwana dystrybucja gorącego powietrza, w skrócie DGP. W takim systemie zimne powietrze, które trafia do wnętrza wkładu przez otwór w jego obudowie, jest ogrzewane w rozgrzanym korpusie. Następnie powietrze unosi się do okapu, po czym albo wraca do pomieszczenia, albo specjalne przewody rozprowadzają ciepło po całym domu. Warto dodać, że transport ogrzanego powietrza odbywa się przy pomocy naturalnych sił wyporu przy wysokości do trzech metrów. W przypadku większych wysokości konieczne jest zastosowanie turbiny. Ten element nie jest bardzo kosztowny, ale pozwala zwiększyć możliwości wkładu oraz efektywnie ogrzać również większe powierzchnie.
Wkład kominkowy powietrzny oraz dystrybucja gorącego powietrza są skuteczne tylko w momencie, gdy w kominku rozpalony jest ogień. Po spaleniu paliwa, ogrzane powietrze przestaje wędrować przez przewody i ogrzewać dom.