Czy popielnik w kominku jest potrzebny?

Podczas palenia w kominku tworzy się popiół, który trzeba regularnie usuwać, aby palenisko było sprawne i dobrze spełniało swoją rolę. Praktycznym rozwiązaniem w kominku jest popielnik, czyli specjalny zbiornik, umieszczony w palenisku, w którym gromadzi się popiół. Popielnik można wyjąć i opróżnić z zanieczyszczeń. Jest to funkcjonalne i wygodne, ponieważ w dużym stopniu ułatwia utrzymanie wkładu kominkowego w dobrym stanie. Spalony popiół usuniemy nawet wówczas, gdy w palenisku pali się ogień. W kominkach, które nie są wyposażone w popielnik, zanieczyszczenia możemy usunąć dopiero po wygaszeniu płomienia. Posiadacze kominków z popielnikiem powinni pamiętać o regularnym usuwaniu popiołu, aby nie nagromadziło się go zbyt dużo.

Alternatywne rozwiązanie

Popielnik jest bardzo przydatny, ale to nie jedyny sposób stosowany przez producentów wkładów kominkowych. W kominkach bez paleniska stosowane są specjalne ruszty. Na rusztach układane są kawałki drewna. Taka konstrukcja zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, co z kolei przekłada się na wyższą efektywność spalania paliwa. Bez popielnika obejdą się również właściciele kominków, które mają dużą i głęboką komorę. Popiół z komory także trzeba regularnie usuwać i dbać o jego czystość, trzeba też wziąć pod uwagę, że będzie to bardziej pracochłonne niż przy wkładach kominkowych z popielnikiem. Zdaniem niektórych specjalistów kominki bez popielnika są bardziej szczelne od tych, w których znajduje się pojemnik na popiół. Bez względu na wybór, trzeba zdawać sobie sprawę, że utrzymanie paleniska w czystości to podstawa jego prawidłowego działania.

Jesteś na kupnie kominka? Zobacz, jakie propozycje wkładów kominkowych zebraliśmy dla Ciebie w Hurtowni 7 - http://hurtownia7.pl/wklady-kominkowe-c2698.