Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

Jesienią ogród zyskuje nowe barwy. Zieleń zmienia się w czerwień i żółć. Liście opadają, a na trawniku tworzy się barwny kobierzec. To bardzo malowniczy widok, jednak zbyt duża ilość liści może być szkodliwa dla ogrodu, przede wszystkim dla trawnika. Gruba warstwa liści ogranicza dopływ powietrza i światła, co osłabia trawę. Ze względów bezpieczeństwa liście należy usuwać ze ścieżek, tarasów i innych nawierzchni. Na mokrych liściach łatwo się poślizgnąć, mogą mieć także szkodliwy wpływ na stan tych powierzchni. Warto wiedzieć, że na mało zagospodarowanych powierzchniach, które nie pełnią funkcji dekoracyjnej, zaleca się pozostawienie liści, a nawet przekopanie ziemi razem z nimi.

W jaki sposób poradzić sobie z nadmiarem liści w ogrodzie?

Najprostszym rozwiązaniem jest zagrabienie ich przy pomocy grabi lub miotły. To prosty sposób na zebranie liści w jedno miejsce, jednak bardzo uciążliwy, jeśli chcemy oczyścić większą powierzchnię. Do uporządkowania ogrodu można wykorzystać specjalne narzędzia. Zbieranie liści ułatwi dmuchawa, która pomoże zgromadzić je w jednym miejscu. Innym ułatwieniem jesiennych porządków jest odkurzacz, który dodatkowo ma funkcję gromadzenia liści w pojemniku. Opadłe liście możemy także usunąć przy okazji koszenia, jeśli posiadamy model wyposażony w pojemnik.

Co zrobić z liśćmi po zebraniu ich w jedno miejsce?

Sprawdzą się one jako element kompostu lub warstwa ściółki, która zabezpieczy rośliny przed mrozem. W gminach, w których funkcjonuje segregacja śmieci, zbędne liście można zapakować w specjalne worki i przeznaczyć do wywiezienia przez odpowiednie służby. Czy liście można spalić? Zanim rozpalimy ognisko, sprawdźmy, jakie przepisy obowiązują w naszej gminie.