Co najpierw – aerator czy wertykulator?
Do pielęgnacji trawnika niezbędna jest kosiarka. Bardzo pomocnym urządzeniem jest również podkaszarka, dzięki której możemy dotrzeć nawet do trudniej dostępnych miejsc w ogrodzie. Na liście przydatnych sprzętów możemy umieścić także aerator oraz wertykulator (lub urządzenie, które spełnia funkcje obydwu z nich).
Branża ogrodnicza obfituje w rozmaite przyrządy wspomagające utrzymanie trawników w dobrej formie. Poświęcenie im nieco uwagi i czasu daje szansę na posiadanie trawy o soczysto zielonej barwie, bez chwastów i jak najbardziej odpornej na spacerowanie po niej. Na liście urządzeń, które często pojawiają się w zasobach osób zajmujących się przestrzenią zieloną, znajdują się wertykulatory i aeratory. Co to są w ogóle za sprzęty? Do czego służą i jakie efekty można dzięki nim uzyskać?
Wertykulator do trawy
Wertykulator służy do napowietrzenia trawnika. Elementami tego urządzenia są noże, które pionowo przecinają sfilcowaną, wierzchnią warstwę trawnika i wydobywają obumarłą trawę na powierzchnię. Wertykulacja pomaga napowietrzyć i rozluźnić glebę, zapobiega powstawaniu mchu oraz ułatwia usuwanie chwastów. Po takim zabiegu trawa jest pobudzona do bardziej intensywnego wzrostu, staje się gęstsza oraz bardziej odporna na wszelkiego rodzaju choroby.
Wertykulacja trawy ‒ kiedy się na nią zdecydować?
Wertykulację dobrze jest przeprowadzić wczesną wiosną, po drugim lub trzecim koszeniu w sezonie. Pamiętaj, że wertykulacja zaraz po okresie zimowym może osłabić trawnik, gdyż spowoduje uszkodzenie młodych pędów i uniemożliwi im naturalny wzrost. Najlepiej, aby trawa miała wysokość około 1 centymetra. Wertykulację możemy przeprowadzić też jesienią, jednak należy mieć na uwadze to, że potrzebny jest czas na przedzimową regenerację.
Mam nowy trawnik ‒ czy wertykulacja to dobry pomysł?
Nie! Wertykulacja nie jest polecana do wykonywania na świeżych trawnikach. Bez względu na to, czy jest to trawnik samodzielnie wysiany czy powstał z gotowej rolki, należy dać mu czas do naturalnego wytworzenia struktur korzeniowych. Proces ten powinien zająć około dwóch lat.
Aerator do trawy
Aerator również służy do napowietrzenia trawnika. Zabieg z jego wykorzystaniem przydaje się w szczególności trawnikom wieloletnim, które charakteryzuje bardzo ubita ziemia. Także miejsca, które się intensywnie użytkuje, często się po nich chodzi i biega, z pewnością potrzebują większej pielęgnacji w zakresie zwiększenia przepuszczalności gleby.
Aerator ma specjalne rurki lub kolce, które nakłuwają ziemię i rozluźniają podłoże. Dzięki aeracji usuniemy zbitą skorupę gleby, a także pozbędziemy się siewek. Po zabiegu murawa staje się bardziej odporna na deptanie.
Kiedy najlepiej zastosować aerację trawnika?
Aeracja przyśpiesza proces regeneracji trawy. W chłodniejszym klimacie (takim, jaki mamy w Polsce) należy przeprowadzić ją wiosną na lekko wilgotnej glebie, choć inne pory – późne lato i wczesna jesień – również są odpowiednie dla tego zabiegu. Jeżeli trawnik wymaga podwójnej pielęgnacji to zabieg można wykonać dwa razy w roku i wtedy wybieramy właśnie wczesną wiosnę oraz wczesną jesień. Trawniki, które bardzo dobrze odpowiedzą na jednorazową aerację można poddać kolejnemu takiemu zabiegowi nawet dopiero po dwóch sezonach. Właścicielom trawników położonych w cieplejszych krajach poleca się wykonanie aeracji późną wiosną lub wczesną jesienią ‒ tak, aby trawnik był mniej narażony na suszę.
Ważną częścią przygotowania trawnika do aeracji jest jego skoszenie. Trawa powinna znajdować się raczej nisko ‒ na 3‒5 cm wysokości. Dzięki temu wykorzystane urządzenie będzie miało dużo lepszy dostęp do darni. Aerację można wykonywać na dwa sposoby:
- przy powierzchni ‒ wówczas nakłucia są dość płytkie, bo tylko na 2‒3 cm;
- wgłębnie ‒ w takim przypadku aerator nakłuwa glebę na co najmniej 8 cm.
Rodzaj wybranej głębokości nakłuwania ziemi zależy od stanu, w jakim znajduje się aktualnie trawnik. Dla jeszcze lepszego efektu powstałe wskutek nakłuwania otwory warto wypełnić piaskiem, który jeszcze bardziej rozluźni podłoże.
Aeracja a wertykulacja ‒ podobieństwa i różnice
Czym się różni aeracja od wertykulacji? Takie pytanie pojawia się często od osób rozpoczynających przygodę z pielęgnacją trawnika ogrodowego. Warto pamiętać, że aeracja i wertykulacja to dwa ważne zabiegi, które mają na celu poprawić kondycję trawnika i jego wygląd. Aeracja trawnika polega na nakłuwaniu ziemi specjalnymi kolcami, aby głębszym warstwom, gdzie znajdują się korzenie, zapewnić lepszy dostęp powietrza, ale też wody i składników odżywczych. Wertykulacja natomiast opiera się na nacinaniu darni specjalnymi nożami i celem tej czynności jest usunięcie martwej roślinności, mchu i chwastów, które utrudniają przepływ i powietrza, i wody przez powierzchniową warstwę trawnika.
Aeracja czy wertykulacja ‒ co zrobić najpierw?
Oba zabiegi są zalecane do wykonania raz lub dwa razy w roku, w zależności oczywiście od stanu trawnika i rodzaju gleby. A co jeśli chce się wykonać je jednego dnia? Co wówczas wybrać jako pierwsze: aerację czy wertykulację?
Ustalając kolejność wykonywania obu zabiegów, warto wziąć pod uwagę, że wertykulacja jest bardziej intensywna od aeracji. Tę drugą czynność możemy wykonywać częściej, szczególnie, jeśli murawa jest mocno użytkowana. Jeśli zatem chcesz przeprowadzić obydwa zabiegi jednego dnia, to najpierw powinieneś zrobić wertykulację, a potem aerację. Taka kolejność jest zalecana przez ekspertów z prostej przyczyny: wertykulacja pozwoli Ci usunąć martwią roślinność, mech i chwasty z trawnika, a aeracja poprawi napowietrzenie i przepuszczalność gleby.