Biokominek - jak bezpiecznie z niego korzystać?
Kominek tworzy we wnętrzu wyjątkowy, ciepły klimat, jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. Alternatywą dla tradycyjnego paleniska staje się więc biokominek.
Biokominek? Na czym polega to rozwiązanie?
Jak sugeruje nazwa - biokominek to rozwiązanie ekologiczne. Jest opalany nie węglem, ale specjalnym paliwem. Emituje niewielką ilość dwutlenku węgla oraz parę wodną. Nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego, więc możemy ustawić go w dowolnym miejscu – także w mieszkaniu, ogrodzie lub na tarasie. Biokominek jest dodatkowym źródłem ciepła oraz efektownym elementem wyposażenia.
Do zalet biokominków należy również dopisać łatwość montażu i ich prostą obsługę.
Jak w bezpieczny sposób używać biokominka?
Podczas uzupełniania paliwa trzeba uważać, aby nie dolać go zbyt dużo. W pojemniku należy znaleźć linię, która wyznacza maksymalny poziom wypełnienia. Jeśli podczas uzupełniania zbiornika część paliwa wyleje się na zewnątrz, to zachlapaną powierzchnię trzeba starannie wytrzeć. Bardzo ważne – paliwa nie wolno uzupełniać w trakcie palenia oraz bezpośrednio po wyłączeniu urządzenia. Możemy to zrobić dopiero wtedy, kiedy palenisko wystygnie.
Rozpalanie ognia w biokominku
Wygodnym i bezpiecznym sposobem na rozpalenie ognia w biokominku jest użycie elektrycznej zapałki albo elektrycznej zapalniczki. Pamiętajmy, że z ogniem należy obchodzić się ostrożnie! Nie wolno więc zostawiać biokominka bez nadzoru. Warto również zadbać, aby w pobliżu urządzenia nie znajdowały się łatwopalne przedmioty.
Jak postępować w przypadku pożaru biokominka?
Choć nikomu nie życzymy tak niemiłej sytuacji, warto - na wszelki wypadek - wiedzieć, jak zareagować w przypadku niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ogania. Nie używajmy wody – w takiej sytuacji należy sięgnąć po gaśnicę przeznaczoną do gaszenia alkoholi lub odciąć dostęp powietrza, na przykład przy pomocy grubego materiału.