Bezpieczni na rowerze - w jaki sposób przygotować się do jazdy?

Bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze to podstawa! Do krótkich przejażdżek i do długich wypraw trzeba się odpowiednio przygotować, aby pokonywanie kolejnych kilometrów było przyjemne i bezpieczne.

Zacznijmy jednak od początku...

Przede wszystkim należy zadbać, aby sprzęt był sprawny. Regularne przeglądy nie tylko przedłużają sprawność roweru, ale wpływają też na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Podczas regularnego sprawdzania stanu technicznego specjalista skontroluje, w jakim stanie są przerzutki, hamulce, złącza śrubowe i inne elementy, w razie potrzeby naprawi lub wymieni zużyte komponenty. Szczególnie ważne są hamulce, które szybko i skutecznie pozwolą reagować na niespodziewane sytuacje na drodze.

Oświetlenie rowerowe

W wyposażeniu rowerzysty nie powinno zabraknąć oświetlenia, które przyda się bez względu na porę roku. Z przodu potrzebna będzie lampka z jasnym światłem, z tyłu dobrze sprawdzi się czerwone źródło światła – lampki rowerowe mogą emitować światło ciągłe lub migające. W warunkach dobrej widoczności nie trzeba korzystać z oświetlenia, jednak po zmroku lub w pochmurne dni jest ono niezbędne. Bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze pomogą zwiększyć elementy odblaskowe umieszczone na rowerze.

Ubrania na rower

Kolejnym ważnym punktem jest ubiór rowerzysty. Warto wybierać ubrania, które przylegają do ciała i nie wpływają na płynność jazdy. Zadbajmy, aby także na odzieży rowerowej znalazły się elementy odblaskowe lub zakładajmy specjalną kamizelkę. Wielu rowerzystów rezygnuje z używania kasku. Kask nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia, ale warto go zakładać. W razie wypadku zmniejsza on ryzyko poważnego urazu głowy.

Dzwonek rowerowy

Wbrew pozorom to urządzenie również przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Donośny sygnał dźwiękowy pozwoli zwrócić uwagę innych uczestników ruchu drogowego. Co ważne, polskie prawo wymaga, aby każdy rower był wyposażony w dzwonek. Bezpieczna jazda na rowerze, poza doborem odpowiedniego sprzętu, to także znajomość przepisów ruchu drogowego. Rowerzysta powinien wiedzieć między innymi, którą stroną drogi może się poruszać, jak włączyć się do ruchu i sygnalizować zmianę kierunku oraz w jaki sposób powinien traktować innych uczestników drogi. Niezbędna jest znajomość znaków drogowych, szczególnie w sytuacji, gdy poruszamy się drogami przeznaczonymi dla samochodów. Rowerzyści nie są w tym przypadku uprzywilejowani, ale nie są uczestnikami ruchu „drugiej kategorii” - warto znać swoje prawa i obowiązki. Jazda po chodniku, kiedy nie ma innej możliwości, też ma swoje zasady – tutaj pierwszeństwo mają piesi.
Słuchanie muzyki lub rozmowy przez telefon to zły pomysł. Podczas jazdy na rowerze trzeba zachować koncentrację i ostrożność.