Jak dobrać moc wkładu kominkowego?

Najważniejszą funkcją kominka jest ogrzewanie. Aby urządzenie skutecznie spełniało swoją rolę, trzeba dobrać odpowiednią moc wkładu kominkowego. Kominek o zbyt małej mocy nie będzie efektywnie ogrzewał domu, z kolei zbyt mocny wkład może doprowadzić do przegrzewania pomieszczeń. Z tego powodu moc wkładu kominkowego to podstawowy czynnik, którym trzeba kierować się przy wyborze urządzenia.

Moc wkładu kominkowego powinna być dobrana z uwzględnieniem wielkości domu lub pomieszczenia, które mają być ogrzewane. Jest to szczególnie ważne, gdy kominek stanowi podstawę systemu ogrzewania i wpływa na komfort jego eksploatacji. Niewłaściwa moc może też powodować skrócenie żywotności urządzenia.

Przyjmuje się, że 1 kilowat jest w stanie ogrzać pomieszczenie o kubaturze 25 metrów sześciennych. Do obliczania optymalnej mocy wkładu kominkowego wykorzystuje się specjalny wzór. Wartości, których potrzebujemy do wyliczenia potrzebnej mocy, to kubatura budynku, wyrażana w metrach sześciennych, współczynnik przenikalności cieplnej oraz różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Wartość współczynnika G, czyli przenikalności cieplnej, jest uzależniona od poziomu izolacji budynku – im słabsza izolacja, tym wyższy współczynnik. Moc wymagana do ogrzania domu bez izolacji może być nawet ponad dwa razy większa niż w przypadku dobrze izolowanego budynku. Przy ustaleniu różnicy temperatur uwzględniamy skrajne wartości, czyli minimalną temperaturę, której spodziewamy się na zewnątrz oraz temperaturę, którą chcemy osiągnąć wewnątrz.

Ofertę wkładów kominkowych żeliwnych o różnej mocy znajdziecie na naszej stronie.