0

Co zamiast drewna do kominka?

Drewno to popularny wybór, jeśli chodzi o paliwo do kominka. Pachnące lasem szczapy tworzą szczególny klimat. Drewno ma również praktyczne zalety. Szczapki z drewna odpowiedniego gatunku palą się dłużej i dają więcej ciepła. Szczególnie dobrze sprawdzają się wysokokaloryczne gatunki liściaste, które są najbardziej wydajne. Trzeba pamiętać, że w kominku nie należy palić każdym dostępnym rodzajem paliwa. Opał stosowany w kominku powinien być starannie wyselekcjonowany, suchy i sezonowany przez odpowiedni czas. Złej jakości paliwo nie da nam silnego, ciepłego płomienia, może również być szkodliwe dla kominka i uszkodzić palenisko, a dodatkowo przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska.

Alternatywy dla drewna

Czy dostępne są alternatywy dla drewna kominkowego? Okazuje się, że posiadacze kominków mają także inne możliwości. Jedną z nich jest brykiet drzewny. Są to odpady drewniane, takie jak wióry, zrębki lub trociny, sprasowane w kostki lub walce. Brykiet może pochodzić na przykład z przemysłowych stolarni lub zakładów, w których jako tworzywo wykorzystuje się drewno. Brykiet to wyłącznie odpadki drewniane bez dodatków. Taki opał także może być wydajny, należy jednak zadbać, aby do palenia w kominku używać tylko suchego paliwa. Należy również zainteresować się, z jakiego rodzaju odpadków powstał brykiet. Najlepiej szukać takiego, który jest wytwarzany z odpadków drewna wysokiej jakości.

Natomiast pelet jest podobny do brykietu pod względem składu, jest on jednak prasowany w mniejsze kawałki. Podczas jego spalania do atmosfery nie przedostają się szkodliwe związki.

 


Kontakt ze sklepem