Zastosowania szkła kominkowego
Szkło kominkowe to materiał przystosowany do używania w wysokich temperaturach. Choć popularnie używa się nazwy szkło kominkowe, jest to w rzeczywistości rodzaj specjalnie przetworzonej ceramiki. Jest to tworzywo, które sprawdza się w drzwiach kominka. Dzięki szybie w drzwiczkach kominka możemy cieszyć się nie tylko ciepłem ognia, ale również jego widokiem. Płomienie wprowadzają do wnętrza przyjemną, przytulną atmosferę.
Tafle szkła kominkowego dostępne są w różnych rozmiarach oraz grubościach. Możemy wybrać model standardowy lub tak zwane szkło samoczyszczące, z jednej stron pokryte tlenkami metali, dzięki którym łatwiej jest utrzymać je w czystości. Żaroodporne szkło kominkowe zwiększa bezpieczeństwo użytkowania paleniska, a także stanowi atrakcyjny sposób na jego wykończenie.
Szkło kominkowe, jak wskazuje jego nazwa, przeznaczone jest przede wszystkim do montowania w kominkach, ale właściwości tego żaroodpornego materiału pozwalają na jego szersze zastosowanie, nie tylko w panelach wziernikowych domowych palenisk oraz opalanych drewnem piecach. Szkło kominkowe można wykorzystać również w pokrywach do grzejników. Ma także zastosowanie w nowoczesnych suszarkach podczerwieniowych. Szkła kominkowego używa się między innymi do produkcji pokryw do grzejników grilli kebabowych. Znajdziemy je też w pokrywach projektorów typu beamer, w osłonach, które blokują promieniowanie nadfioletowe. Ze szkła kominkowego wytwarza się także pokrywy montowane w reflektorach oraz pokrywy wysokowydajnych reflektorów iluminacyjnych.