Wiosenne prace w ogrodzie - jak się do nich przygotować?
Zadbany ogród lub działka pełna zieleni, kolorowych kwiatów i wypielęgnowanych grządek to powód do dumy dla każdego ogrodnika. Spędzanie czasu w takim otoczeniu przy pięknej pogodzie to prawdziwa przyjemność. Jednak zanim tak się stanie, potrzebne są wiosenne porządki.
Doprowadzenie ogrodu do dobrej kondycji po jesiennych i zimowych miesiącach wymaga sporo wysiłku, jednak efekty przyniosą dużo satysfakcji. Wiosenne prace ogrodowe będą przebiegać sprawnie, jeśli się do nich dobrze przygotujemy i dobierzmy odpowiedni sprzęt.
Od czego zacząć wiosenne porządki?
Wiosenne porządki zaczynamy od sprzątania: grabimy liście i gałęzie z grządek i murawy, usuwamy pozostałości owoców z drzew i krzewów, usuwamy zanieczyszczenia z oczka wodnego. Z roślin zdejmujemy zimowe zabezpieczenia. Osłonki poleca się zdejmować w pochmurny dzień, aby intensywne promienie słońca nie zaszkodziły pędom. Trawnik należy starannie wygrabić, a jeśli warstwa suchej trawy jest mocno zbita, warto przeprowadzić wertykulację, aby napowietrzyć glebę oraz ułatwić dostęp wody i nawozu do korzeni. Ten zabieg spowoduje, że trawa urośnie zdrowsza, a trawnik nabierze schludnego wyglądu. Z rabat powinno się usunąć suche pędy roślin jednorocznych i bylin oraz wyciąć rośliny, które za bardzo się rozrosły. Wiosenne porządki to również dobry moment, żeby znaleźć dla ogrodowych roślin nowe miejsca, o odpowiednich warunkach do wzrostu.
Przycinanie drzew i krzewów na wiosnę
Kiedy skończy się okres mrozów, krzewy i drzewa trzeba przyciąć. Ten zabieg spowoduje, że nabiorą one ładniejszych kształtów i będą bujnie kwitnąć, a usunięcie chorych gałęzi zachowa całą roślinę w zdrowiu. Z krzewów usuwamy także gałęzie stare - połamane, suche i zmarznięte, ale także zdrowe gałązki, które rosną zbyt gęsto, aby ułatwić roślinie dostęp do światła. Cięcia wykonujemy kilka milimetrów ponad pąkiem, żeby suche pozostałości gałęzi nie uschły. Złamane i wysuszone gałązki usuwamy tuż za miejscem, w którym konary łączą się pnie. Jeśli po takiej wycince na korze pozostaną ślady, warto zabezpieczyć je specjalną maścią ogrodniczą, aby uchronić drzewo przed chorobami. Z drzewek owocowych usuwamy gałęzie bez dostępu do słońca, ponieważ w cieniu urosną tylko drobne i mało smaczne owoce. Kolejny na liście „do cięcia” jest żywopłot – im starszy, tym mocniej trzeba go przyciąć.
Kiedy doprowadzimy do porządku rośliny, możemy zająć się innymi miejscami w ogrodzie – wyczyścić kamienne i betonowe ścieżki oraz podjazdy, usunąć chwasty rosnące pomiędzy płytami, a także wyrównać i uzupełnić powierzchnie żwirowe. Pozostaje zamieść i umyć podłogę na tarasie, a drewniane elementy pokryć nową warstwą oleju – ogród jest gotowy na wiosnę! Wystarczy przygotować tylko kosiarkę z napędem i śmiało można przystępować do realizacji ogrodniczych wyzwań.