Metody transportu rowerów - przeglądamy najpopularniejsze rozwiązania
Do pełni sezonu rowerowego mamy jeszcze czas, ale już dzisiaj warto zacząć przygotowania! Wycieczki rowerowe będą miłą odmianą po zimowym spędzaniu czasu w domu. Dwa kółka dają wiele możliwości zwiedzania miejsc, które są niedostępne dla samochodów i zbyt dalekie na spacer.
Rower można zabrać autem na urlop lub weekend poza miastem, a potem z bazy wypadowej odkrywać okolice. Tutaj pojawia się jednak pytanie: w jaki sposób przetransportować rower?
Jak przetransportować rower?
Metody transportu rowerów zależą przede wszystkim od liczby i rozmiarów jednośladów, które chcemy przewieźć. Osoby podróżujące w pojedynkę, które nie planują długich rowerowych wycieczek po bardziej wymagającym terenie, mogą zdecydować się na rower składany (w razie potrzeby w specjalnym pokrowcu możemy przewozić go w bagażniku samochodowym, a nawet w pociągu czy autobusie). Tak zwany „składak” jest lżejszy w porównaniu do innych modeli, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Bez problemu zmieści się nawet w małym bagażniku.
Jak przewieźć rower o standardowych rozmiarach?
- Bagażnik na dachu
Rower o standardowych wymiarach można oczywiście złożyć (odkręcić koła, kierownicę) i transportować w bagażniku, jednak nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Jednym ze sposobów na przewóz roweru jest bagażnik mocowany na dachu samochodu. Na takim uchwycie, w zależności od modelu, umocujemy nawet cztery rowery. Założenie rowerów na dach wymaga jednak użycia siły i jest dosyć uciążliwe. Podczas jazdy kierowca będzie odczuwał dodatkowe obciążenie na dachu – wzrosną opory oraz zmniejszy się komfort jazdy przy silnym wietrze. Bagażniki na dachu nie ograniczają za to widoczności i nie zabierają przestrzeni w aucie, są też stosunkowo tanie.
- Bagażnik mocowany z tyłu
Kolejna metoda przewozu rowerów to bagażnik mocowany z tyłu samochodu, na haku. Jest to zdecydowanie bardziej wygodne rozwiązanie – tego typu bagażnik jest prosty w montażu i obsłudze, a rowery są łatwo i szybko dostępne. Bagażnik instalowany na haku jest droższy od dachowego, w pewnym stopniu ogranicza widoczność i wydłuża samochód, jednak dla większości kierowców nie powinno to być problemem. Warto wiedzieć, że od 2016 roku działają przepisy, które pozwalają uzyskać trzecią tablicę rejestracyjną, właśnie z przeznaczeniem na taki bagażnik.
- Uchwyt przy klapie bagażnika
Rowery można przewozić na uchwycie na klapie bagażnika samochodu. Uchwyt jest wygodny w obsłudze, jednak ogranicza dostęp do bagażnika oraz zwiększa opór w trakcie jazdy, co zwiększa koszty zużycia paliwa. Uchwyty nie wpływają na wysokość auta, jednak są mało stabilne przy większych prędkościach, transport roweru w ten sposób grozi uszkodzeniem klapy.