Kominek wolnostojący czy zabudowany?
Kominek ogrzewa i nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter. Jednak zanim wymarzone palenisko znajdzie się w naszym domu, musimy zdecydować, jaki rodzaj kominka najlepiej spełni nasze potrzeby. Do wyboru mamy modele wolnostojące i zabudowane.
Wersja zabudowana
Kominek zabudowany to tradycyjne rozwiązanie. Jego montaż trzeba przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu – w późniejszym czasie instalacja takiego kominka może okazać się bardzo skomplikowana i kosztowna. Kominek zabudowany to dobry sposób na ogrzanie domu, jeśli zdecydujemy się na model z dystrybucją gorącego powietrza lub płaszczem wodnym. Taki piec może być głównym źródłem ogrzewania lub służyć jako wsparcie centralnego ogrzewania. Trzeba wziąć pod uwagę, że kominek zabudowany zajmuje dużą ilość miejsca i najlepiej będzie prezentował się w dużych pomieszczeniach. Należy wziąć pod uwagę także czas, który trzeba poświęcić na dbanie o kominek oraz porządek w jego otoczeniu. Tradycyjny kominek zabudowany może nie sprawdzić się we wnętrzach o nowoczesnym charakterze.
Opcja wolnostojąca
Kominki wolnostojące mają zwykle mniejsze rozmiary i bardziej nowoczesny styl. Dostępne są kominki wolnostojące przeznaczone do montażu do systemu kominowego oraz niewielkie modele, tak zwane „kozy”, które nie wymagają połączenia z instalacją. Ich zaletą są z pewnością mniejsze rozmiary. Nie są one jednak efektywne pod względem ogrzewania. Kominek wolnostojący typu „koza” to dobry wybór dla właścicieli mieszkań, którzy szukają dodatkowego źródła ciepła i marzą o kominku – piec wolnostojący świetnie spełni te potrzeby.