Jakie są metody odprowadzania ciepła w kominku?
Zaplanowanie skutecznego systemu rozprowadzania ciepła w kominku to ważna kwestia, którą warto przemyśleć przed stworzeniem projektu i jego realizacją. Dobrze zaplanowany system wpływa na efektywność ogrzewania i pozwala wykorzystać nadwyżkę energii powstałą podczas spalania w kominku. Uzyskaną w taki sposób dodatkową energię można użyć na przykład do ogrzewania powietrza we wnętrzach bez kominka, a także do ogrzewania wody w ogrzewaniu podłogowym lub centralnym ogrzewaniu. W takiej sytuacji warto wyposażyć kominek w płaszcz wodny albo instalację powietrzną.
Płaszcz wodny w połączeniu z kominkiem pozwala podgrzewać wodę przy pomocy gorących spalin. Ogrzewana woda może trafić do grzejników centralnego ogrzewania albo zasilić ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie nie wymaga budowy pełnej instalacji, która ma rozprowadzać ciepłe powietrze. Wystarczy zamontować fragment systemu pomiędzy kominkiem a wymiennikiem, który będzie pośredniczyć w wymianie ciepłego powietrza. Rury będące elementem takiej instalacji mają wymiary takie jak rury w systemie centralnego ogrzewania, co ułatwia ich estetyczne rozplanowanie i instalację.
Innym sposobem na wykorzystanie nadwyżki energetycznej, która powstaje podczas spalania w kominku, jest zastosowanie układu do dystrybucji gorącego powietrza, czyli DGP. DGP to kanały rozprowadzające ciepłe powietrze do wnętrz, które chcemy dodatkowo ogrzać. Zamontowane kanały muszą być wyposażone w elementy, które umożliwią dostarczenie ogrzanego powietrza do pomieszczeń, na przykład kratki umieszczone w ścianach lub anemostaty zamontowane w suficie.