Jaki rower nadaje się do jazdy po lesie?
Rower doskonale sprawdza się w wielu sytuacjach. W tygodniu dojedziemy na nim do pracy, szkoły lub na zakupy. Dwa kółka są świetnym środkiem transportu po pracy, w weekend, podczas urlopu, kiedy chcemy się zrelaksować, spędzić czas z bliskimi i odwiedzić nowe miejsca. Rowerowe przejażdżki po lesie na pewno sprawią wiele przyjemności. Bliskość natury pomaga się wyciszyć, a jazda na rowerze jest dobra dla zdrowia i kondycji. Czy każdy rower jest odpowiedni do jazdy po leśnych ścieżkach? Warto wiedzieć, jaki model wybrać do jazdy po lesie, żeby rowerowe wypady były udane.
Rower na każdą okazję?
Ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, kiedy wybieramy rower do jazdy po lesie, jest rodzaj nawierzchni. W podmiejskich lasach, w których wyznaczone są utwardzone drogi, nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt. Na bardziej dzikich ścieżkach, pełnych błota, kamieni i konarów, konieczny jest bardziej zaawansowany model przystosowany do trudnych warunków. Szykując się do leśnych wyjazdów na rowerze, musimy uwzględnić też ukształtowanie terenu – w górskim lesie, w którym spodziewamy się stromych podjazdów i zjazdów, nie poradzimy sobie bez solidnego sprzętu.
Czy wystarczy rower miejski?
Do jazdy w bardzo prostym terenie czasem może wystarczyć rower miejski. Trzeba jednak pamiętać, że taki rower, choć jest bardzo komfortowy podczas przejażdżki, jest również stosunkowo ciężki – co będzie problematyczne, gdy na drodze pojawią się naturalne przeszkody. Lepszym rozwiązaniem do jazdy w terenie będzie rower trekkingowy. Taki model jest bardzo uniwersalny, odpowiedni zarówno do jazdy po mieście, jak i do przemieszczania się przez gruntowe bądź szutrowe drogi. W tym przypadku wadą także jest waga – rowery trekingowe mają bogate wyposażenie, dlatego są ciężkie i niewygodne do noszenia.
A może rower crossowy?
Rower crossowy to dobry pomysł, jeśli planujemy przejażdżki po lesie. Crossy są lekkie i przystosowane do jazdy po zróżnicowanym terenie. Jaki rower wybrać, jeśli trasa jest wyjątkowo wymagająca? Tutaj dobrym wyjściem będzie rower górski. Tego typu sprzęt jest wyposażony w amortyzatory, które ułatwiają jazdę w terenie, a agresywny, szeroki bieżnik zwiększa przyczepność na nierównej nawierzchni.
Jazda bez trzymanki
Kolejna klasa rowerów to pojazdy do jazdy ekstremalnej, przez kamieniste ścieżki i uskoki. Wielbicielom wrażeń i dynamicznej jazdy poleca się rowery enduro, które są jedną z kategorii rowerów górskich, dostosowanych do szczególnie wymagających tras, na przykład w górskim lesie. Konstrukcja rowerów enduro umożliwia pokonywanie różnego typu przeszkód, ostrych podjazdów oraz stromych zjazdów.