Jak wybrać telewizor? LED, LCD czy plazmowy?
Telewizory, które obecnie można kupić w sklepach, posiadają trzy różne typy matryc. Są to matryce plazmowe, LCD oraz LED.
Pierwszy typ, czyli telewizory plazmowe, zbudowane są w najciekawszej i jednocześnie najbardziej skomplikowanej technologii, która wciąż się rozwija. Plazmowe matryce mają bardzo dobry czas reakcji, doskonale oddają kolory oraz obrazy o niższej rozdzielczości, poza tym dobrze odwzorowują czerń i nie rozmywają krawędzi podczas wyświetlania obrazów. Poza tym lepiej sprawdzają się w ciemniejszych pomieszczeniach i mają stosunkowo szeroki kąt widzenia. Niestety, są zazwyczaj cięższe niż LCD, pobierają również więcej energii. Ponadto w starszych modelach występuje czasami zjawisko wypalania obrazów, czyli długotrwałego wyświetlania kształtów, które były statyczne – na przykład logo poprzedniego kanału telewizyjnego może wciąż znajdować się na ekranie nawet po przełączeniu na inny kanał.
Najpopularniejszymi telewizorami są ciekłokrystaliczne LCD, w których źródłem podświetlenia matrycy są CCFL – lampy fluorescencyjne z zimną katodą (cold-cathode fluorescent lamps). Są to modele, które posiadają kilka interesujących zalet. Najważniejszą z nich jest cena – telewizory LCD są stosunkowo tanie. Poza tym dobrze wyświetlają kolory, nie następuje w nich zjawisko wypalania obrazu, ponadto cała matryca jest równomiernie podświetlona, dzięki czemu doskonale się sprawują w jasnych pomieszczeniach. Wadami telewizorów ciekłokrystalicznych są niezbyt dobre przedstawienie czerni, stosunkowo wąski kąt widzenia, a także dłuższy czas reakcji, przejawiający się w starszych modelach mniejszą płynnością szybko zmieniających się sekwencji.
Ostatni z omawianych rodzajów, czyli LED-y są naturalnymi następcami telewizorów LCD, również pod względem technologicznym. Główną różnicą pomiędzy obydwoma rodzajami telewizorów jest, jak łatwo się domyślić, źródło podświetlenia matrycy. W tym przypadku są to diody LED, a nie lampy fluorescencyjne. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest bardzo niski pobór mocy. O pozostałych przeczytacie Państwo w tekście „Wady i zalety telewizorów LED”.