Jak operować podkaszarką? Praktyczne informacje o pracy w ogrodzie
Każdy, kto ma wokół domu choćby niewielki trawnik lub ogród wie, że należy o niego dbać. Kwiaty trzeba regularnie podlewać i przesadzać, tuje przycinać, a trawę kosić. Przy większych powierzchniach dobrze sprawdzi się kosiarka, natomiast do przycinania trawy w miejscach trudnodostępnych lub nierównych, świetnym wyborem będzie podkaszarka.
Lekka i poręczna pomoc przy pracach w ogrodzie
Podkaszarka to bardzo wygodne narzędzie do skracania trawy czy wysokich zarośli. Tam, gdzie trudno wjechać kosiarką, z pomocą przychodzi podkaszarka. Dzięki temu, że jest lekka i łatwa w obsłudze, można nią bez problemu operować, nawet gdy wymaga to nieco więcej precyzji. To urządzenie sprawdzi się doskonale do przycinania trawy przy płocie, schodach lub wokół altany. Z łatwością dotrze nawet w wąskie przestrzenie lub nierówności. Ułatwi koszenie pochyłych terenów, na przykład skarp czy klombów.
Podkaszarka – spalinowa czy elektryczna?
Jeśli nadal zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego modelu, zdecyduj, czy lepiej sprawdzi się u Ciebie podkaszarka spalinowa czy elektryczna.
- Wariant spalinowy zasilany jest paliwem, które należy systematycznie uzupełniać. Ma on większą moc i nieograniczony zasięg. Możesz używać jej w dowolnym miejscu, ponieważ do działania takiej podkaszarki potrzebujesz tylko pełnego zbiornika paliwa.
- Z kolei podkaszarki elektryczne są zasilane prądem. Musisz wziąć pod uwagę to, że ogranicza Cię zasięg kabla i oczywiście dostęp do sieci elektrycznej. Zaletą jest z kolei mniejsza waga, co ułatwia utrzymanie takiego sprzętu.
Odpowiedni strój to konieczność
Zanim jednak zabierzesz się za prace przydomowe z podkaszarką, pamiętaj o właściwym przygotowaniu. Niezależnie od temperatury na zewnątrz, ubierz się w długie spodnie i koszulę lub kombinezon roboczy. Do tego kryte buty z grubszą podeszwą oraz okulary. Jeśli jesteś wrażliwy na hałas, możesz zaopatrzyć się w stopery lub słuchawki tłumiące dźwięki. Te wszystkie elementy ubioru są bardzo istotne. Zwróć uwagę, że podczas koszenia spod osłony przy nożu mogą wypadać ostre kawałki trawy, małe kamyczki lub grudki ziemi. Łatwo się nimi pokaleczyć, ponieważ wypadają z bardzo dużą prędkością. W tej sytuacji nietrudno o urazy czy zatarcie oczu. Lepiej więc zabezpieczyć się przed tego rodzaju nieprzewidywalnymi sytuacjami.
Ostatnia porada dotycząca pracy podkaszarką dotyczy warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że koszona trawa nie powinna być mokra – grozi to zapchaniem się urządzenia. Jeśli przeczytałeś uważnie wszystkie poprzednie punkty – jesteś gotowy do pracy!