Czym różni się aparat cyfrowy od lustrzanki?
Osoby decydujące się na kupno lepszej jakości sprzętu fotograficznego często stają przed dylematem- aparat cyfrowy czy lustrzanka? Czym one w zasadzie się różnią?
Pierwsze, o czym należy wspomnieć, to fakt, że lustrzanka cyfrowa również należy do kategorii 'aparat cyfrowy'. To, co mamy na myśli mówiąc aparat cyfrowy czy cyfrówka, precyzyjniej można określić jako aparat kompaktowy, czyli z niewymienną optyką. Jaka jest więc różnica między kompaktem a lustrzanką?
Podstawowa różnica jest prosta- aparat, który ma wbudowane ruchome lustro jest lustrzanką, ten który go nie ma- jest kompaktem.
Dzięki mechanizmowi lustra lustrzanki są szybsze niż aparaty cyfrowe. Ich działanie nie opiera się w całości na elektronice, patrząc w wizjer widzimy faktyczny obraz, w żaden sposób nieprzetworzony elektronicznie.
Lustrzanki są duże. Nie ma możliwości stworzenia małego aparatu, który będzie mieć mechanizm lustra i dużą matrycę, potrzebną do wysokiej jakości zdjęć, w małym aparacie. Ponadto 'lustra' mają wymienną optykę, czyli obiektywy. Kupując lustrzankę musimy liczyć się z tym, że wydatek na korpus z podstawowym obiektywem to dopiero początek. Chcąc fotografować w różnych sytuacjach musimy wyposażyć się w dodatkowe obiektywy, a później również lampy czy inne akcesoria. W kompaktowych cyfrówkach zazwyczaj wszystko mamy w jednym miejscu. Kupujemy aparat raz i nie mamy potrzeby, by cokolwiek do niego dokupywać. Ze względu na to oraz mniejsze rozmiary, kompakty są wygodniejsze dla osób robiących zdjęcia amatorsko, do rodzinnego albumu czy na pamiątkę. Wyjątkiem są, popularne od niedawna, tzw hybrydy. Są to cyfrowe aparaty kompaktowe, jednak z wymiennymi obiektywami. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zaczynają przygodę z fotografią, lub tych, którzy chcą mieć większe możliwości wpływu na zdjęcie, bez konieczności posiadania dużej lustrzanki. Obecnie zaawansowane technologie pozwalają osiągać bezusterkowym aparatom cyfrowym bardzo wysoką jakość zdjęć. Jednak obraz z kompaktu nigdy nie będzie mieć takiej głębi obrazu, jak ten z lustrzanki.
Kupując lustrzankę musimy liczyć się z tym, że aby naprawdę wykorzystać jej funkcje, musimy samodzielnie dobierać ustawienia przesłony, prędkości migawki, czułości na światło czy balansu bieli. Owszem, istnieje tu tak jak w kompaktach możliwość robienia zdjęć 'na automacie', jednak wtedy potencjał lustrzanki jest niewykorzystywany.
Aparat kompaktowy jest prostszy w obsłudze, większy nacisk stawia na idealnie działanie funkcji automatycznych, niż możliwości manipulowania ustawieniami przez użytkownika.