Czy można mieć więcej niż jeden kominek?
Kominek wprowadza do wnętrza ciepłą, przyjazną atmosferę. Zwykle montujmy go w salonie, czyli centrum życia rodzinnego, w którym spędzamy czas z bliskimi i odpoczywamy. Kominek w salonie jest dostępny dla wszystkich domowników. Żeliwny wkład kominkowy jest piękną ozdobą tego wnętrza, które pełni również funkcje reprezentacyjne. Czy montaż kominka w jednym z pomieszczeń, na przykład w salonie, oznacza, że nie możemy umieścić paleniska w innych wnętrzach?
Osoby, które chcą cieszyć się widokiem ognia i ciepłem kominka w kilku pomieszczeniach, mogą oczywiście zrealizować ten plan. Kominki można zainstalować na przykład jeden nad drugim. W takim przypadku kominki mogą mieć wspólne przewody powietrzne służące do rozprowadzania ciepła, trzeba jednak zadbać o osobne kanały dymowe. Jeśli przepływ powietrza będzie kierowany przez wentylator, to kominki mogą być zamontowane w dowolnych miejscach. Techniczne rozwiązanie kwestii dwóch kominków jest więc jak najbardziej możliwe.
Innym pomysłem na dwa paleniska w domu jest kominek podwójny, zwany też bliźniaczym. Wyposażony jest w dwa paleniska – otwarte i zamknięte. Jedno z nich jest zlokalizowane we wnętrzu domu, a drugie po przeciwnej stronie ściany, na zewnątrz, na przykład na tarasie. Do takich kominków również trzeba zamontować osobne kanały dymowe, wystarczy za to jeden komin.
Jeśli w domu nie ma już możliwości montażu drugiego kominka, możemy zdecydować się na proste wyjście, czyli ustawić we wnętrzu kominek wolnostojący, tak zwaną kozę albo biokominek. Takie urządzenia dadzą ciepło, a przy okazji będą bardzo efektownym uzupełnieniem aranżacji.