Czopuch i deflektor - do czego służą te akcesoria?
Piece oraz kotły powinny być wyposażone w elementy, które pozwalają na ich efektywną eksploatację. Ważnymi częściami składowymi instalacji kominkowych są deflektor oraz czopuch.
Słowo o deflektorze
Deflektor zazwyczaj znajduje się ponad paleniskiem kotła lub pieca. Promienniki mają różną masę oraz kształt – te czynniki są uzależnione od mocy i budowy pieca. Deflektor, zwany też rozbijaczem płomieni, to zwykle wypukła soczewka, ale istnieją również promienniki o innych kształtach, na przykład prostokątne. Płaskie dyski montuje się w piecach o małej albo średniej mocy, a elementy prostokątne mają zastosowanie w piecach o dużej mocy. Rolą deflektora jest rozbijanie, a także mieszanie strumienia płonących gazów, które powstają podczas spalania. Deflektor stanowi barierę dla spalin, spowalnia strumień oraz odprowadza go na boki. W ten sposób promiennik poprawia odbiór ciepła ze spalin. Podczas wybierania deflektora należy kierować się wielkością włazu pieca i mocą cieplną kominka.
Czopuch - co to takiego?
Czopuch to część pieca i kotła. Jest to element łączący otwory wylotowe spalin z kanałami kominowymi. Zaleca się, aby czopuch był prowadzony jak najkrótszą drogą, bez dużej liczby załamań, w linii prostej. Jest to grubościenna rura, wykonana z różnych materiałów – stosuje się na przykład żeliwo, stal zwykłą lub ceramikę, choć w kotłach kondensacyjnych używa się rur zrobionych z tworzyw sztucznych, a w kotłach olejowych oraz gazowych – rury ze stali nierdzewnej. W przypadku czopucha istotną kwestią jest szczelność połączenia z kotłem i kominem. Blisko czopucha, poniżej miejsca jego włączenia do komina, należy umieścić otwór rewizyjny, który służy do czyszczenia przewodu.