Co zrobić żeby kominek był przyjazny dla środowiska?

Ekologiczny styl życia staje się coraz bardziej popularny i wiele osób poszukuje rozwiązań, które będą jednocześnie praktyczne i przyjazne dla środowiska. Problematyczną kwestią w tym przypadku jest ogrzewanie. Wątpliwości może wzbudzić na przykład instalacja kominka. Kominki są dobrym sposobem na stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery, jednak czy nastrojowy klimat można połączyć z dbałością o środowisko naturalne?
 

Kominki przyjazne dla środowiska

Kominek jak najbardziej może być przyjazny dla środowiska. Przykładem mogą być nowoczesne biokominki, w których stosuje się biopaliwo. Takie kominki nie emitują dymu i innych szkodliwych substancji, a dodatkowo mogą pełnić rolę oryginalnej i designerskiej dekoracji wnętrza. Biokominek można ustawić nawet w miejscach, w których niemożliwe jest stworzenie instalacji kominkowej, na przykład mieszkaniu.

Alternatywą dla kominków może być również kominek gazowy. Do jego opalania wykorzystywany jest paliwo, które nie wytwarza dymu. Źródłem zasilania takiego kominka jest gaz z butli lub gaz ziemny.

Zwolennicy kominków tradycyjnych, opalanych drewnem, także nie muszą rezygnować z tego elementu wnętrza. Powinni oni jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawiają, że korzystanie z kominka jest w większym stopniu przyjazne dla środowiska. Przede wszystkim warto wybrać model, który umożliwia ograniczenie emisji dymu oraz sadzy. Nowoczesne wkłady kominkowe żeliwne wyposażone są w systemy, które pozwalają na oczyszczenie spalin. Należy również używać wartościowego drewna, które podczas spalania wytwarza dużą ilość ciepła i nie emituje dużej ilości dymu – do takich gatunków należą na przykład wysuszone dąb, grab lub buk.