Zasada działania biokominków

Biokominek, znany także jako kominek ekologiczny, to nowoczesny sposób na ogrzewanie, ale również efektowny element wystroju wnętrza. Biokominek można zamontować w domu oraz w mieszkaniu – w tego rodzaju kominkach stosuje się specjalne biopaliwo i nie ma potrzeby podłączania urządzenia do komina. Kominki ekologiczne sprawdzą się w każdym pomieszczeniu z tradycyjnym systemem wentylacji.

Biokominki zasilane są specjalnym rodzajem paliwa, które podczas spalania nie wydziela żadnego zapachu. Nie powstają także inne uciążliwe produkty spalania, takie jak sadza albo dym. Wnętrza wyposażone w taki kominek trzeba jednak regularnie wietrzyć, ponieważ przy spalaniu biopaliwa powstają niewielkie ilości dwutlenku węgla oraz pary wodnej, a kominek ekologiczny do działania potrzebuje dostępu tlenu. W nowoczesnych biokominkach istnieje możliwość regulacji wielkości płomienia, dzięki czemu jest to rozwiązanie bezpieczne. Urządzenie może być bezpiecznie stosowane również w nocy. Biokominek nie wysusza powietrza w pomieszczeniu, wprost przeciwnie – przy spalaniu biopaliwa wydziela się para wodna. Tego rodzaju kominek nie jest tak wydajny jak tradycyjny model, jednak pozwala uniknąć strat ciepła, a cała energia, która powstaje podczas spalania, ogrzewa wnętrze.

Biokominki są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy napełnić zbiornik paliwem oraz podłożyć ogień pod palnik. Kominek ekologiczny daje możliwość regulacji oraz bezpiecznego wygaszenia ognia. Biokominki często prezentują ciekawy design, dzięki czemu są nie tylko praktycznym, ale również efektownym uzupełnieniem aranżacji.