Wady i zalety telewizorów LED.

Technologia LED odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. Początkowo jej udział ograniczał się głównie do branży oświetleniowej czy reklamowej, LED-owe były również wyświetlacze na niektórych urządzeniach codziennego użytku. Obecnie jest coraz częściej spotykana w branży RTV, głównie w telewizorach.

Do niedawna największymi wadami tej technologii były dość wysoka cena oraz nienajlepsza jakość obrazu, szczególnie w przypadku technologii Edge LED, w której diody podświetlające matrycę znajdują się jej obrzeżach, a nie na całej powierzchni. Obecnie technologia LED stała się znacznie tańsza, zaś odbiorniki zbudowane w technologii EDGE są coraz częściej zastępowane przez technologię Full LED, w której diody znajdują się pod całą powierzchnią matrycy. Warto jednak pamiętać, że telewizory zbudowane w technologii Edge mogą bardzo efektownie wyglądać, głównie dzięki swojej niewielkiej grubości.

Zalet telewizorów LED jest zdecydowanie więcej niż wad. Przede wszystkim są to urządzenia, które charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii. Mogą również przyjąć bardzo małe rozmiary – zarówno w przekątnej ekranu, jak i grubości – co jest raczej niespotykane w przypadku telewizorów plazmowych lub LCD. Szybko się włączają, są bardzo żywotne, zbudowane z ekologicznych komponentów, ponadto posiadają stosunkowo szeroki kąt widzenia. W porównaniu z tradycyjnymi telewizorami LCD LED-y mają poprawiony kontrast, lepiej wyświetlają czerń, biel oraz pozostałe kolory, a także lepiej radzą sobie z ruchomym obrazem. Są doskonałym wyborem dla miłośników transmisji sportowych, gier konsolowych czy telewizji w formacie HD.

Ponadto warto pamiętać, że technologia LED wciąż się rozwija. Powstają coraz bardziej wydajne diody, które potrafią generować większą ilość światła przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Stwierdzenie, że technologia LED nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, z pewnością nie będzie przesadą.