Przewód kominowy do kominka – wymogi techniczne

Kominek powinien zostać podłączony do przewodu kominowego, który służy do odprowadzania na zewnątrz dymu, który powstał w procesie spalania – to konieczny warunek jego skutecznej i bezpiecznej eksploatacji. Przewód kominowy powinien mieć zarówno właściwe wymiary, jak i odpowiednie proporcje, dostosowane do wielkości paleniska.

Podczas projektowania komina należy dostosować się do przepisów, które znajdziemy w rozporządzeniu ministra infrastruktury z kwietnia 2002 roku oraz w Polskiej Normie PN-89/B10425. Polska Norma określa między innymi minimalne pole przekroju komina. Minimalny wymiar przewodu kominkowego został ustalony na 0,14 metra. Wyjątek stanowią charakteryzujące się gładkimi ściankami przewody stalowe – w tym wypadku wartość ta wynosi 0,12 metra. Zbyt mały przekrój komina może być przyczyną zmniejszenia ciągu przewodu, co z kolei powoduje dymienie kominka.

Komin można umieścić bezpośrednio nad kominkiem. Taka lokalizacja pozwala na zmniejszenie strat ciepła oraz oporu spalin. W wielu sytuacjach, ze względu na kwestie praktyczne, przewód kominowy umieszcza się obok kominka. Trzeba zwrócić uwagę, aby odchylenie przewodu od osi nie było większe niż kilkanaście centymetrów.

Przewód kominowy powinien być wyposażony w wyczystkę, w której gromadzą się pozostałości procesu spalania – ten element umożliwia ich usunięcie. Komin musi cechować się odpornością na wilgoć oraz wysokie temperatury. Należy pamiętać o odpowiedniej izolacji cieplnej oraz szczelności. Umieszczenie przewodu wewnątrz domu pozwala na zmniejszenie strat ciepła, ponieważ w ten sposób zapewniamy lepszą izolację cieplną.