Prawne aspekty posiadania kominka

Domowy kominek powinien spełniać określone wymagania techniczne. Trzeba także zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy prawne, które dotyczą posiadania w domu paleniska. Najważniejsze normy zostały określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury z kwietnia 2002 roku, rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z kwietnia 2006 roku oraz w Polskiej Normie PN-89/B10425.

Zgodnie z przepisami kominek może być instalowany w niskich budynkach – domach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Wkład kominkowy można zamontować we wnętrzu o odpowiedniej kubaturze (co najmniej 30 metrów sześciennych), wyposażonym w odpowiednią wentylację i przewody kominowe, a w przypadku kominków o zamkniętej obudowie – posiadającym właściwy dopływ powietrza. Przepisy określają lokalizację kominka oraz odległości pomiędzy paleniskiem a elementami łatwopalnymi. Istnieje również obowiązek kontroli po podłączeniu kominka do przewodu kominkowego, którą powinien przeprowadzić mistrz kominiarski. Normy prawne mówią także o regularnym przeglądzie stanu przewodów kominowych oraz ich oczyszczania z zanieczyszczeń, wykonywanym przez osobę do tego uprawnioną. Właściciel kominka musi zadbać o usuwanie zanieczyszczeń z przewodów, przynajmniej 4 razy do roku. Przewody wentylacyjne trzeba czyścić co najmniej raz.

Polska Norma to dokument, którego przedmiotem są wymagania techniczne oraz wymagane badania, związane z instalacją, eksploatacją oraz konserwacją kominka. Norma ma zastosowanie w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Nie stosuje się jej w przypadku przewodów, które odprowadzają spaliny z kominka o mocy większej niż 45 kilowatów.