Na czym polega samoczyszczenie się szyby?

Dzięki szybie w kominku możemy z przyjemnością obserwować płomienie w palenisku. Ten wyjątkowy widok mogą zakłócić zanieczyszczenia osiadające na szybie kominkowej. Osmolona tafla nie wygląda estetycznie i uniemożliwia spoglądanie na ogień. Wybierając wkład kominkowy, możemy spotkać się z ofertą tak zwanej samoczyszczącej się szyby. Jak działa takie rozwiązanie i czy warto w nie inwestować?

Czym charakteryzuje się szyba samoczyszcząca?

Samoczyszcząca szyba to szyba z efektem pyrolizy (czyszczenia pyrolitycznego). Od tradycyjnych tafli różni się pokryciem – na tej szybie znajduje się cienka warstewka tlenków metali. Ta technologia umożliwia dopalanie sadzy, która przywiera do szyby od strony paleniska. Na powierzchni samoczyszczącej się tafli dochodzi do reakcji chemicznej, podczas której rozkładają się związki chemiczne. Do wywołania tej reakcji potrzebna jest wysoka temperatura. Dzięki pyrolizie cząsteczki sadzy odrywają się od powierzchni szyby. Taflę wyposażoną w ten system rozpoznamy po zielono-fioletowych refleksach na jej powierzchni.

Dodatkowa pielęgnacja

Nawet posiadanie wkładu kominkowego z zamontowaną samoczyszczącą się szybą nie oznacza, że możemy całkowicie zrezygnować ze sprzątania. Szybę należy przecierać, najlepiej miękką szmatką namoczoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Można wykorzystać również kawałek wilgotnego materiału oprószonego popiołem. Silnie działające detergenty lub ostre przedmioty mogą uszkodzić powłokę samoczyszczącej się szyby oraz zmniejszyć skuteczność czyszczenia pyrolitycznego.