0

Konserwacja kosiarek spalinowych i elektrycznych

Każdy właściciel ogrodu lub działki powinien zaopatrzyć się w odpowiedni model kosiarki, dzięki któremu będzie mógł samodzielnie zadbać o swój trawnik. Do pielęgnacji małych lub średnich muraw wystarczy kosiarka elektryczna, do koszenia większych powierzchni warto z kolei wybrać model spalinowy. Niezależnie od rodzaju urządzenia, o sprzęt do koszenia trzeba właściwie zadbać, aby pozostał sprawny i służył długo, zgodnie z przeznaczeniem.

Jak dbać o kosiarkę?

Podstawą pielęgnacji każdej kosiarki jest dokładne oczyszczenie urządzenia, szczególnie od dołu. Trawa, która pozostanie w kosiarce, zmniejsza trwałość sprzętu, może również przyczynić się do powstania korozji. Do tej czynności możemy użyć sprężonego powietrza lub szczotki, a w przypadku kosiarki spalinowej sprawdzi się też strumień zimnej wody. W przypadku modelu spalinowego trzeba pamiętać o kontroli filtra powietrza i świec zapłonowych oraz wymianie oleju co 25 godzin pracy. Kosiarka elektryczna wymaga dokładnej kontroli przewodów elektrycznych tylko w sytuacji, gdy działa nieprawidłowo.

Kosiarka po sezonie

Aby kosiarki spalinowe i elektryczne pozostały sprawne, po zakończeniu sezonu trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Przed zimą każdą kosiarkę koniecznie trzeba dokładnie oczyścić, a także nasmarować jej metalowe elementy olejem, który zabezpieczy urządzenie przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak rdza. Ostrza należy naostrzyć. Szczególnych zabiegów potrzebuje kosiarka spalinowa. Jej zbiornik z paliwem trzeba opróżnić, a silnik zakonserwować, wstrzykując olej w otwory po odkręconych świecach.

 

 


Kontakt ze sklepem