Kominek zamknięty czy otwarty?

Podstawową decyzją, którą musimy podjąć decydując się na budowę kominka jest wybór – palenisko otwarte czy zamknięte? W kominku zamkniętym palenisko jest osłonięte, z kolei w modelach otwartych mamy bezpośredni kontakt z ogniem. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady – aby wybrać najlepszy model, trzeba zastanowić się, w jaki sposób i w jakim celu będziemy korzystać z kominka.

Otwarty czy zamknięty – jaki kominek wybrać?

W kominku otwartym pomiędzy nami a ogniem nie ma żadnej przesłony, dlatego możemy być blisko płomieni. Tworzy to wyjątkową, przytulną atmosferę, a widok nieosłoniętego ognia może być bardzo miły dla oka i relaksujący. Jednak otwarte palenisko ma też dużą wadę – nie jest efektywnym sposobem ogrzewania. W związku z tym otwarty kominek sprawdza się przede wszystkim u osób, które rozpalają go rzadko i nie potrzebują dodatkowego źródła ogrzewania, ale cenią efekt wizualny i klimat tworzony przez płomienie. W przypadku otwartego modelu trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa, aby otwarty ogień nie spowodował wypadku. Podłoga w odległości pół metra od takiego kominka powinna być zrobiona z niepalnych materiałów, dodatkowo można ustawić w jego pobliżu mobilny parawan.

Koszt kominka zamkniętego jest wyższy, ponieważ konieczny jest zakup kasety lub wkładu kominkowego. Jednak takie rozwiązanie będzie najlepsze, jeśli chcemy, aby kominek służył jako dodatkowe źródło ciepła. Kominek zamknięty jest pod tym względem bardziej wydajny, pobiera mniej powietrza z pomieszczenia, ma większą moc grzewczą i pozwala uniknąć strat ciepła.